Przejdź do treści
Źródło artykułu

Z Rzeszowa dookoła świata

Chcąc uczcić pamięć znakomitej amerykańskiej pilotki Amelii Earhart i przypadającej 75-tej rocznicy jej lotu samolotem Lochheed Electra 10 dookoła świata, zespół Flight Around The World Poland organizuje kolejny przelot śladami jej trasy samolotem AN-2.

Amelia Earhart niestety nie ukończyła swojego lotu. 2-go lipca 1937 roku zaginęła nad wodami Pacyfiku w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie w rejonie wysp Phoenix... na trasie z Lae (Nowa Gwinea) na wyspę Howland. Poszukiwania podjęte przez wiele wypraw w przypuszczalny rejon jej zaginięcia przez dziesiątki lat były bezskuteczne.

W bieżącym, roku również obchodzimy 15-to lecie pierwszego polskiego lotu dookoła świata zrealizowanego przez pilota Waldemara Miszkurkę, ktory wraz z zespołem jest inicjatorem wyprawy. Wykorzystany do przelotu zostanie ponowie ten sam samolot co 15 lat temu: An-2 SP-DLA. Jego właściciel udostępnia go zespołowi na realizację projektu, będącego powtórnym pokonaniem kuli ziemskiej.

Inicjatorzy wyprawy chcą, aby lot ten był lotem międzynarodowym polsko-amerykańskim, dlatego też, zaproszony został i przyjął zaproszenie znakomity amerykański lotnik Ron Sheardowna.

Samolot An-2 SP-DLA został wyprodukowany 1977 roku w Polskich Zakładach Lotniczych w Mielcu. PZL-Mielec to zakład, który wpisał się bardzo znacząco w historię regionu Podkarpacia, jak również jako polski producent samolotów znanych i używanych na całym świecie.

Współpraca polsko-amerykańska zaowocowała rozwojem produkcji sprzętu lotniczego w Polsce na Podkarpaciu. Amerykański Koncern United Technologies zrzeszający, takie firmy jak: Prath&Whitney, Hamilton Sundstrand czy Sikorsky Aircraft doprowadził do powstania największego przemysłowego centrum lotniczego w Polsce.

Celem lotu jest rozpropagowanie historycznych tradycji polskiego lotnictwa na świecie oraz nawiązanie do wieloletniej polsko-amerykańskiej szerokiej współpracy.

Finalnie opracowana została trasa lotu dookoła świata polskiego zespołu Waldemara Miszkurki.

Trasa obejmuje 37 odcinków i liczy łącznie 55 500 km co daje szacunkowo około 350 godzin lotu.

Pokaż Flight Around The World 2012 na większej mapie

Rozpiskę trasy znajdziecie na stronie FATW.PL

Na stronie lotu dookoła świata dostępne są szczegółowe informacje o pilotach, którzy będą realizować projekt:

Ronald C. Sheardown


Waldemar Miszkurka

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony