Przejdź do treści
Źródło artykułu

Współpraca przy produkcji biopaliw

Firmy BioJet Corp. i Great Plains Oil & Exploration zawiązały współpracę w dziedzinie odnawialnych paliw lotniczych. Przedsiębiorstwa planują rozwinąć uprawę lnicznika i powiązanych z tym projektów w Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Południowej oraz Azji. Lnicznik jest rośliną oleistą, niejadalną, może być uprawiany na słabej jakości ziemi, nie wymaga intensywnego nawadniania ani nawożenia i można go użyć do produkcji biodiesla, zapewniają przedstawiciele Great Plains Oil & Exploration.

BioJet zajmuje się kierowaniem projektami rozwoju odnawialnego paliwa do silników odrzutowych, natomiast Great Plains posiada szerokie doświadczenie w uprawie i przetwórstwie lnicznika. Szacuje się, że w przeciągu pięciu lat, z przetworzonej rośliny będzie można uzyskać około 760 milionów litrów odnawialnego paliwa odrzutowego rocznie, 246 milionów litrów produktów pobocznych, a także 2,3 miliona ton mączki do wykorzystania w postaci wysokiej klasy paszy dla zwierząt.

Great Plains to największy producent lnicznika na świecie, który od 2010 r. planuje zdecydowanie rozszerzyć działalność. W obecnej chwili firma kontroluje 85 % upraw tej rośliny w Ameryce Północnej.

Sam Huttenbauer, dyrektor generalny Great Plains, powiedział: “Przystępny cenowo surowiec jest podstawą wszystkich biopaliw, a ze względu na niskie koszty uprawy lnicznika i wysokiej jakości mączkę (produktu pobocznego), ma niezrównane szanse stać się poważną konkurencją dla paliwa odrzutowego na bazie ropy naftowej. Dzięki ogromnej skali tych projektów, stanie się to już niebawem.”

BioJet to wiodąca międzynarodowa sieć wprowadzająca do użytku odnawialne paliwo odrzutowe. Jej działania obejmują: wytwarzanie surowca, technologie, ulepszanie, logistykę i dystrybucję do użytkowników w sektorze lotniczym. W 2009 roku, BioJet zdobyła największe na świecie kontrakty na prace nad uzyskaniem surowca z jatrofy (roślina tropikalna) i dalszą sprzedaż paliwa odrzutowego Bio-SPK.

Dyrektor generalny BioJet, Mitch Hawkins skomentował: “Bardzo się cieszymy z zawiązania współpracy z Great Plains. Już teraz kontrolujemy największe na świecie ilości jatrofy przeznaczonej do wytwarzania paliw odrzutowych, a także pracujemy nad wykorzystaniem alg (odmiana glonów morskich). To ogromny krok w kierunku osiągnięcia naszego celu - 20 milionów baryłek odnawialnego paliwa odrzutowego rocznie do 2020 roku.”

Więcej informacji na stronach : Camelina Company i Bio Jet

Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony GA News.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony