Przejdź do treści
Szachownica
Źródło artykułu

Przygotowania do Święta Lotnictwa

Uroczysta msza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ulicy Długiej w Warszawie o godzinie 10 rozpocznie obchody dnia 28 sierpnia. Następnie, uroczystości przenisosą się na Pola Mokotowskie, pod Pomnik Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939 – 1945.

Data obchodów Święta, nawiązuje do pamiętnego zwycięstwa polskiej załogi por. pil. Franciszka Żwirki i inż. Pil. Stanisława Wigury w największej i najbardziej prestiżowej imprezie lotniczej międzywojennej Europy, Challenge 1932.

Po oficjalnym programie, będzie można podziwiać pokazy musztry i występy Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na niebie pojawią się samoloty TS-11 Iskra i PZL-130 Orlik.

W weekend 29-31 sierpnia, na bemowskim lotnisku odbędą się Dni Małego Lotnictwa. Hobbyści zaprezentują modele m.in. Spitfire’a, RWD, Zlina-526AFS. W zawodach modeli na uwięzi oraz zdalnie sterowanych, wystartuje kilkudziesięciu zawodników rywalizujących o Puchar Polski.

Dla mieszkańców stolicy jak i wszystkich zainteresowanych przyjezdnych odbędzie się rewia wiernych kopii prawdziwych maszyn. Organizatorzy mają nadzieję gościć na Bemowie najznakomitszych polskich modelarzy z pięknie zbudowanymi makietami, w tym m.in. aktualnych drużynowych mistrzów świata w klasie F4B: Mariana Kaziroda (mistrza świata z bombowcem Fairey Battle MkII), Piotra Zawadę (wicemistrza świata z makietą samolotu Airspeed AS10 Oxford) oraz Bogusława Małotę (drugiego wicemistrza świata z modelem dwusilnikowym samolotu Jak-6).

Tegoroczna edycja „Dni Małego Lotnictwa” może mieć charakter międzynarodowy za sprawą wstępnych deklaracji udziału modelarzy z Wielkiej Brytanii i Austrii.

A w sobotę, na lotnisku w Mińsku Mazowieckim, na lotniczym festynie zostaną zaprezentowane samoloty CSS-13, TS-8 BIES, W-3 RM, F-16 i MiG-29. Akrobacje lotnicze zaprezentują zespoły Orlik i Biało-Czerowne Iskry.
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony