Linie lotnicze wracają do Bagdadu

Bagdad Airport.jpg

Lotniskiem, które w ostatnim czasie notuje największy wzrost operacji odrzutowców biznesowych, a które przez ostatnie kilka lat było niedostępne, jest Bagdad.

Według portalu internetowego Business Week, w najbliższych dniach regularne rejsy do stolicy Iraku rozpocznie Lufthansa, a Royal Jet, który posiada flotę 11 odrzutowców biznesowych, poinformował o zwiększeniu częstotliwości operacji na tej trasie, realizowanych dla władz koncernów naftowych i innych przedsiębiorstw branży. „Stale poprawiające się bezpieczeństwo, w połączeniu z inwestycjami w odbudowę infrastruktury stworzyły idealne warunki dla powrotu prywatnego lotnictwa i zewnętrznych przewoźników,” powiedział John Morgan, wiceprezes linii Royal Jet.

Ograniczenie przez iracki rząd działalności linii lotniczych Iraqi Airways było taktycznym wybiegiem w sporze z sąsiednim Kuwejtem i stworzyło lukę w przewozach na miejscowym rynku. Lufthansa jest pierwszą linią lotniczą, która wróciła do tego regionu, a British Airways, Air France, KLM i kilku bliskowschodnich przewoźników rozważa podjęcie podobnych działań. Zawieszenie części połączeń realizowanyc Iraqi Airways miało zapobiec zajęciu samolotów w krajach trzecich, co byłoby zaliczką na poczet odszkodowania za 10 samolotów Kuwaiti Airlines zrabowanych przez irackie wojsko podczas inwazji na Kuwejt w 1990 r. Z tego powodu linia skupiła się na biznesowych i krajowych połączeniach operując tylko do krajów, w których nie musi się obawiać sankcji prawnych.

Tłumaczenie z AvWeb

Źródło: Internet
comments powered by Disqus