IV Mokotowskie Zawody Lotnicze Modeli Szybowców Halowych kl. F1N

IV Mokotowskie Zawody Lotnicze Modeli Szybowców Halowych

Tradycyjnie, w ramach akcji „Zima w Mieście 2013”, 31.01.2013r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 85 przy ul. Narbutta 14 odbyły się IV Mokotowskie Zawody Lotnicze Modeli Szybowców Halowych kl. F1N Pod Patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Organizatorem imprezy jest Irmina Wacko-Daniszewska – Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy SP 70 (ul.J.Bruna 11). To jedna z największych imprez na Mokotowie w ramach akcji Zima w Mieście 2013, największa nie tylko pod względem liczby dzieci , ale również różnorodności atrakcji i ich jakości, nowatorskich rozwiązań  związanych z lotnictwem , mających na celu popularyzację lotnictwa. To, że współczesne modelarstwo lotnicze to najwyższa forma politechnizacji dzieci i młodzieży, a walory wychowawcze są nieocenione, nikt nie ma wątpliwości  Władze Dzielnicy Mokotów dostrzegają walory modelarstwa, już od kilku lat na mokotowskich zawodach dla najmłodszych modelarzy, Naczelnik Lech Kwasiborski Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji funduje bardzo ładne pucharyi medale, a Pani Naczelnik Teresa RosłońWydział Promocji i Komunikacji Społecznejdrobne upominki, gadżety, książki dla wszystkich uczestników imprezy. Fundatorem głównych nagródjest firma RIKU Model Sport. Dyplomy i wyróżnienia projektuje Irmina Wacko-Daniszewska – Dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy SP 70.

Medialnymi Patronami Zawodów są Lotnicza Polska, Gazeta Południe, portal Dla Pilota. 

Modele szybowców halowych kl. F1N ważą nieco ponad 10 gramów, a potrafią szybować nawet 37 sekund!Aktualny rekord świata to 49.8 s z roku 2004, należący do modelarza z Nowej Zelandii. Dotychczasowy rekord w hali SP 85 Mokotów wynosi 37 s. Nasz rezultat dobrze świadczy o doskonałości polskich, mokotowskich modeli, wykonanych w Modelarni Lotniczej OPP70.

W tym roku , w zawodach brało udział 60 , uczestników imprezy ok.100 , w 2012 ok. 200.


 

Konkurencja polegała na wyrzuceniu modelu na możliwie największąwysokość, w sposób umożliwiający łagodne przejście do lotu szybowego po kręgu i uzyskanie jak najdłuższego czasu lotu. To wbrew pozorom wcale nie łatwa sztuka, ponieważ model nie jest sterowany i po wyrzuceniu z ręki wykonuje lot swobodny.
Organizatorzy zapewnili przeszkolenie, trening, a także modele szybowców, sprawili, że dzieci przystąpiły do konkurencji  z wolą walkii pełną świadomością tego wydarzenia jakby od dłuższego czasu były członkami  klubów  modelarskich.

Po zakończeniu konkurencji od 6 do 14 l, do boju ruszyły wychowawczynie w kat. OPEN. Dopingując swojewychowawczynie dzieci zagłuszyły aparaturę nagłaśniającą.

Wyniki zawodów w kategorii wiekowej 2004 – 2006:
1 miejsce Dominik Sierpiński  Szkoła Podstawowa nr 336 im. Polskich Olimpijczyków
2 miejsce Dawid Siejk  Szkoła Podstawowa nr 70
3 miejsce Oliwia Kurzeja  Szkoła Podstawowa nr 70
4 miejsce Michał Kirylak  Szkoła Podstawowa nr 70

Wyniki zawodów w kategorii wiekowej 1999 – 2003:
1 miejsce Mateusz Wiącek Ognisko Pracy Pozaszkolnej przy SP 70
2 miejsce Tomasz Jasiński 
 Świetlica Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Mokotów
3 miejsce Cezary Żelazko
 Świetlica Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Mokotów
4 miejsce Maciej Wiącek Ognisko Pracy Pozaszkolnej przy SP 70

Wyniki zawodów w kategorii OPEN:
1 miejsce Monika Tabaczek 
wychowawczyni ze Świetlicy Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Mokotów
2 miejsce Małgorzata Siemaszko wychowawczyni ze Szkoły Podstawowej nr 70
3 miejsce Monika Brzostek wychowawczyni
 ze Szkoły Podstawowej nr 336 im. Polskich Olimpijczyków
4 miejsce Katarzyna Gliszczyńska wychowawczyni ze Szkoły Podstawowej nr 70

Organizatorzy zadbali też o dodatkowe atrakcje. W trakcie imprezy odbyły się. pokazy lotnicze w stylu AIR SHOW,  loty artystyczne modelami RC do muzyki, loty modeli śmigłowców, robotów latających, mini zawody Mistrza Celności (rzuty do celu), pokaz filmu o współczesnym modelarstwie lotniczym. Wychowankowie Modelarni Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy SP Nr 70, wiadomo, Mistrzowie Polski,Krzysztof Kałużny i Jan Przybysz, zaprezentowali najwyższy kunszt pilotażu i akrobacji. Wykonywali swoimi modelami samolotów takie ewolucje, które wzbudzały zachwyt  i entuzjazm publiczności. Gość specjalny - Wojtek Pogorzelski, lider zespołu - Oddział Zamknięty, latając swoim qwadrocopterem, filmował całą imprezę z lotu ptaka.

IV Mokotowskie Zawody Lotnicze Modeli Szybowców Halowych kl. F1N Pod Patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Uważamy za zakończone, zapraszamy za rok!

Modelarze z Modelarni Lotniczej OPP 70

Źródło: Internet
comments powered by Disqus