Galeria zasłużonych dla lotnictwa uhonorowała cztery osoby

National Aviation Hall of Fame

Krajowa Galeria Zasłużonych dla Lotnictwa (National Aviation Hall of Fame) na rok 2010 uhonorowała cztery osoby. Są to astronauta, ikona lotnictwa biznesowego, inżynier i pilot specjalizujący się w lotach arktycznych. Lista nagrodzonych została ogłoszona 17 grudnia w Narodowym Muzeum Amerykańskich Sił Powietrznych w Dayton, w stanie Ohio.

Astronauta, kapitan Alan Bean pilotował księżycowy moduł Apollo 12, był członkiem drugiej załogi, która wylądowała na księżycu. Clay Lacy, pilot z nalotem 50 000 h, założyciel Clay Lacy Aviation, posiadacz 30 uprawnień na typ, wykonał ponad 2500 lotów fotograficznych (air to air), a także kręcił lotnicze sekwencje dla wielu produkcji Hollywood, łącznie z Top Gun i The Right Stuff.

Warren Grimes nazywany "ojcem oświetlenia samolotów", pierwsze światła samolotowe wyprodukował w przydomowym garażu w 1933 r. Stworzył także powszechnie stosowane na statkach powietrznych całego świata czerwono-zielono-białe światła nawigacyjne. Czwarty z wyróżnionych, Noel Wien był ekspertem lotów w rejony arktyczne, założycielem w latach 20 ubiegłego wieku linii lotniczych Wien Alaska, jednych z najstarszych w USA.

Przyznano również nagrodę „2010 Milton Caniff Spirit of Flight”, która w uznaniu działalności i osiągnięć na rzecz lotnictwa przypadła Krajowemu Stowarzyszeniu Lotnictwa Biznesowego (NBAA). Ceremonia wręczenia wyróżnień odbędzie się 17 lipca 2010 r. w Centrum Konferencyjnym w Dayton.

Czytaj więcej na: www.nationalaviation.org

Źródło: Internet
comments powered by Disqus