Francis Rogallo, "ojciec lotniarstwa" zmarł w wieku 97 lat

Francis Rogallo ze skrzydłem "Rogallo Wing"/ fot. www.nasaimages.org

Francis Rogallo, który w 1948 roku opatentował projekt elastycznego skrzydła zmarł 1. września br. w swoim domu w Północnej Karolinie. Stworzona przez niego koncepcja przyczyniła się między innymi do dynamicznego rozwoju lotni, sportowych spadochronów, oraz ultralajtów.

W latach 1950, Rogallo wraz z żoną, Gertrude, która była współtwórczynią skrzydła, oddali swój patent rządowi i rozpoczęli wspólnie z NASA serię eksperymentów, a projekt został przemianowany na Parawing. Skrzydło testowano na wysokościach do 60 km, z prędkościami ok. 3-ch Mach’ów, w wyniku czego stało się alternatywnym systemem ratunkowym dla kapsuł kosmicznych Gemini i wielostopniowych rakiet nośnych.

NASA przeprowadziła testy lotów samolotu Parawing zwanego "latającym Jeep’em" i motolotni „Parawing”, obu w wersji z załogą i bezzałogowej.

W latach 1960, projekt skrzydła Rogallo zaadoptowany został przez stowarzyszenie lotniarzy.

Według nekrologu opublikowanego przez Fundację Rogallo: "Miliony ludzi na całym świecie cieszyły się lataniem dzięki wynalazkowi elastycznego skrzydła (ang.: Flexible Wing) Rogallo."
Gertrude Rogallo, żona wynalazcy zmarła w ubiegłym roku.

Wynalazca został kilkakrotnie nagrodzony przez NASA za wkład w rozwój projektu, a Narodowe Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian (ang.: Smithsonian National Air and Space Museum) wyróżniło go „za szczególne osiągnięcia w dziedzinie technologii kosmicznej."

Rogallo mieszkał w Outer Banks, niedalego Kitty Hawk. Był częstym bywalcem w Parku Stanowym Jockey's Ridge (ang.: Jockey's Ridge State Park), miejscu popularnym wśród paralotniarzy. Swój ostatni lot odbył w dniu 80-ych urodzin.

20 września w parku odbędzie się dzień kitingu i lotniarstwa ku czci Francis’a Rogallo.

Przetłumaczono na podstawie artykulu ze strony AVweb.

Źródło: Internet
comments powered by Disqus