BAE Systems: Pionierski lot bezzałogowego statku powietrznego

ASTRAEA (schemat graficzny)

Odbył się pierwszy lot demonstrujący jak bezzałogowy statek powietrzny może operować w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii.

W kwietniu 2013 samolot pasażerski Jetstream, należący do BAE Systems i specjalnie zaadaptowany do wykonywania lotów jako bezzałogowiec, z powodzeniem wykonał lot długości 925 km z Warton w hrabstwie Lancashire do Inverness w Szkocji, kierowany przez pilota znajdującego się na ziemi oraz pod nadzorem kontrolerów ruchu lotniczego z NATS (National Air Traffic Control Services - Narodowej Służby Ruchu Lotniczego).

Lot był elementem serii prób w locie, mających na celu sprawdzenie technologii umożliwiających wykonywanie bezpiecznych i regularnych lotów w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii, realizowanych w ramach programu ASTRAEA (Autonomous Systems Technology Related Airborne Evaluation & Assessment - Ocena Technologii Lotniczych Związanych z Autonomicznymi Bezzałogowcami) o wartości 62 mln funtów.

Prace prowadzone w ramach programu ASTRAEA skupiają się na technologiach, systemach, urządzeniach, procedurach i przepisach, które umożliwią autonomicznym bezzałogowcom bezpieczne i regularne operowanie w przestrzeni powietrznej Wielkiej Brytanii.

Reprezentujący BAE Systems Lambert Dopping-Hepenstal, a zarazem Dyrektor Programu ASTRAEA powiedział: ,,Praca, jaką wykonaliśmy dzisiaj, i mam nadzieję, będziemy ją kontynuowali podczas następnej fazy programu ASTRAEA, prawdopodobnie będzie miała wpływ na wszystkich nas w ciągu następnych pięciu, dziesięciu, 20 lat, gdy bezzałogowe statki powietrzne i związane z nimi technologie zostaną dopracowane i staną się częścią naszej codziennej rzeczywistości".

"Przeprowadzone ostatnio próby pomogły w sprawdzeniu technologii, jakich potrzebujemy, aby regularnie używać bezzałogowych statków powietrznych w naszej przestrzeni powietrznej, a także pomóc władzom lotniczym w opracowaniu zasad, na jakich mogą operować bezzałogowce." - dodał. ,,Mówiąc wprost, wierzę, że obecnie piszemy nowy rozdział w historii lotnictwa" - podsumował.Andrew Chapman, ekspert NATS do spraw bezzałogowych statków powietrznych stwierdził: ,,NATS zapewnia, że wspomniana próba została przeprowadzona bez jakiegokolwiek naruszenia zasad bezpieczeństwa innych użytkowników przestrzeni powietrznej podczas jej wykonywania. Mimo, że nadal jest wiele do zrobienia, na podstawie wyników tego lotu wszystko wskazuje, że bezzałogowe statki powietrzne mogą operować w różnych klasach przestrzeni powietrznej".

Źródło: BAE Systems

Źródło: Internet
comments powered by Disqus

Komentarze

No ale to jest zwykły, zdalnie sterowany dron... O co to całe halo? Gdyby ten samolot leciał autonomicznie co, choćby ze względu na komunikację radiową, jest niemożliwe - to byłby wyczyn... a tak?