Przejdź do treści
Spotkanie dotyczące pilotażu usług dronowych (fot. Instytut Wspierania Nowych Technologii)

Miasto Toruń pracuje nad ruchem dronowym

Toruń jest na najlepszej drodze do wprowadzenia autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych (dronów) nad miastem.

Zaledwie 4 miesiące od podpisania przez prezydenta Torunia, Michała Zaleskiego, porozumienia o pilotażu usług bezzałogowych statków powietrznych  w Toruniu ruszyły intensywne działania mające przygotować miasto by stało się ono tzw. Miastem DroneReady.

W myśl idei koncepcja U-Space, miast europejskie zostaną przystosowane do wdrożenia autonomicznego ruchu bezzałogowych statków powietrznych (BSP) do końca 2019 roku.
Za przestrzeń powietrzną do 150m nad miastami odpowiadają samorządy (z wyłączeniem przestrzeni podległej wojsku), dlatego to w gestii miast indywidualnie, leży kwestia podjęcia działań na rzecz przystosowania miasta do ruchu dronów (stworzenie autostrad dronowych, opracowanie zasad, dostosowanie technologii, koordynacja ruchu powietrznego).

Wśród Toruńskich władz panuje duża świadomość potencjału, jaki niosą ze sobą autonomiczne drony, dlatego 15.02.2019 w Toruniu odbyło się pierwsze spotkanie grupy roboczej koordynowanej przez Pawła Słupskiego, prezesa Instytutu Wspierania Nowych Technologii (fundacja jest organizatorem DroneTech World Meeting Toruń – wydarzenia dla branży dronowej).

Zespół złożony z przedstawicieli jednostek organizacyjnych miasta Toruń, Polskiego Funduszu Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, Instytutu Wspierania Nowych Technologii, przedstawicieli branży dronowej, będzie tworzył system zaczynając od przeprowadzenia pilotażu, który przy okazji ma wspierać walkę z problemem, jakim są tzw. dzikie wysypiska śmieci.

Drony mają monitorować wyznaczony obszar by namierzyć nielegalne składowiska odpadów, zidentyfikować sprawców i doprowadzić do ich pochwycenia. Technologia, która ma być zastosowana umożliwia to wszystko, łącznie z autonomicznym śledzeniem podejrzanego, aż do momentu zatrzymania.

Kolejne planowane w Toruniu pilotaże usług to monitoring brzegu Wisły wzdłuż bulwaru Filadelfijskiego i w okolicach przywracanej do użytku plaży miejskiej, by minimalizować ryzyko utonięć. Inny planowany pilotaż to monitoring infrastruktury drogowej w celu analizy natężenia ruchu i stanu dróg. Oprócz tego Dariusz Werschner, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych zaproponował, by Toruń i Województwo Kujawsko-Pomorskie, był częścią pilotażu międzymiastowego. Z jednego z toruńskich szpitali miałby odbyć się pierwszy przelot transportowy, na trasie Toruń-Warszawa. W przyszłości umożliwi to szybkie dostarczanie np. krwi, czy narządów do przeszczepu.

Przedsięwzięcie jest nowatorskie i skomplikowane, jednak konieczne do powzięcia, jeśli miasto chce wykorzystywać pełnie potencjału prospołecznych usług dronowych, a także jeśli chce umożliwić komercyjne loty dronów w mieście np. do prowadzenia inspekcji, transportu towarów, a w przyszłości może nawet osób.

Opracowane rozwiązania mają być wzorcowe i pomóc innym miastom we wdrożeniu ruchu dronów w swojej przestrzeni.

Pełne rezultaty prowadzonych pilotaży poznamy podczas czwartej edycji DroneTech World Meeting (18-19.10.2019r. w Toruniu).

FacebookTwitterWykop

Nasze strony