Przejdź do treści
Konkurs "Poznań first to fly: 100-lecie lotnictwa cywilnego w Polsce" (fot. Instytut Poznański)
Źródło artykułu

Konkurs "Poznań first to fly: 100-lecie lotnictwa cywilnego w Polsce"

Instytut Poznański zaprasza fanów lotnictwa do udziału w konkursie pt. "Poznań first to fly: 100-lecie lotnictwa cywilnego w Polsce.

Konkurs ma charakter otwarty i przeznaczony jest dla osób w każdej kategorii wiekowej, tj. dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.

Celem konkursu jest stworzenie kartki pocztowej z okazji 100. rocznicy pierwszego lotu cywilnego w ruchu komercyjnym na ziemiach polskich, przypadającego na dzień 28 maja 2021r.

W sobotę 28 maja 1921 roku miał miejsce pierwszy pasażerski komercyjny lot pomiędzy Poznaniem a Warszawą. To wydarzenie markuje pierwszy moment funkcjonowania komercyjnego lotnictwa pasażerskiego na ziemiach polskich. Dwa pierwsze połączenia lotnicze zostały uruchomione na linii Poznań-Warszawa i Poznań-Gdańsk, a operatorem linii było Poznańskie Towarzystwo Lotnicze Aero Targ, które uruchomiło je z okazji pierwszych Targów Poznańskich, które wtedy promowały przemysł w odradzającej się Rzeczpospolitej. Pierwszy lot odbył się samolotem pasażerskim Junkers F13. Mieścił zaledwie czterech pasażerów, ale za to w zamkniętej kabinie w czterema obszernymi, obitymi skórą siedzeniami, ścianami i sufitem wyściełanym pluszem, i świetnie przeszkloną kabiną pasażerską. Oprócz transportu ludzi, przewoziły przesyłki pocztowe. W czasie targów, które trwały od 28 maja do 6 czerwva 1921, firma ta dokonała łącznie 58 lotów do Warszawy i 30 do Gdańska, przewożąc 100 pasażerów i 3 tys. przesyłek. Następnie Aero Targ zostało przekształcone w flotę "Aero". Wraz z rozwojem gospodarczym linie lotnicze nie były już obsługiwane przez lokalne linie, a przewoźników krajowych. Pod koniec 1928 r., lokalna firma Aero i inne prywatne firmy lotnicze łączą się w Polską Linią Lotniczą Aerolot, tworząc ostatecznie państwową spółkę pod nazwą Linie Lotnicze Lot.

W celu upamiętnienia tego wydarzenia Instytut Poznański zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.

Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

  • stwórz kartkę pocztową na formacie A4 techniką dowolną, bez wypukłych elementów, która będzie nawiązywała do 100. rocznicy pierwszego lotu cywilnego w Polsce oraz zawierała napis "Poznań first to fly!",

Prace należy przesyłać pocztą tradycyjną lub przynieść osobiście pod następujący adres: ul. Młyńska 14, 61-730 Poznań. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 12 października 2021 r.

Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie dwie prace konkursowe.

Komisja konkursowa dokona wyboru najlepszych projektów nadesłanych na konkurs do dnia 14.10.2021 r. 5 najlepszych prac zostanie wydanych w postaci pocztówki przez Pocztę Polską.

Organizator ustanawia następujące nagrody dla 5 laureatów oraz 5 osób wyróżnionych:
•  I nagroda – Dron DJI Mini 2 (Mavic Mini 2),
•  II nagroda – SmartWatch Apple Watch SE,
•  III nagroda – Tablet Samsung Galaxy Tab A7 Lite 8.7 2021 LTE 3GB/32 GB,
•  IV nagroda – Tablet graficzny Wacom Intuos Pen Bluetooth S CTL – 4100WLKN,
•  V nagroda – Głośnik Bluetooth JBL Charge 4,
•  Wyróżnienie – Słuchawki bezprzewodowe JBL TUNE 115TWS.

Więcej informacji w Regulaminie, na stronie www.poznanski.org oraz na stronie wydarzenia.


Od 9 września 2021 r. można podziwiać w pełnej okazałości mural wykonany w ramach projektu "POZnań first to fly: 100-lecie lotnictwa cywilnego w Polsce".

Zachęcamy do odwiedzenia Osiedla Pod Lipami 6 w Poznaniu, aby zapoznać się z historią polskiego lotnictwa cywilnego w artystycznym wydaniu.

Mural wykonała firma Nietak – Malowanie Artystyczne.


Mural wykonany w ramach projektu "POZnań first to fly: 100-lecie lotnictwa cywilnego w Polsce"
(fot. Instytut Poznański/FB)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony