Przejdź do treści
120. Międzynarodowe Targi Wynalazczości "Concours Lépine" (fot. Eurobusiness-Haller)
Źródło artykułu

Paryż: srebrny medal dla Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa za wynalazek z dziedziny technologii rakietowych

1 listopada 2021 zakończyły się w Paryżu 120. jubileuszowe Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine” poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.

Jurorzy targów wyróżnili srebrnym medalem wynalazek opracowany w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa pn. „Detonacyjna komora do zasilania turbiny w silnikach rakietowych na ciekłe materiały pędne”. Jego autorami są profesor Piotr Wolański oraz dr inż. Michał Kawalec.

Wynalazek istotnie usprawnia zasilanie silnika rakietowego i uproszcza jego budowę a w efekcie umożliwi poprawienie efektywności pracy komory wstępnej oraz zwiększenie osiągów rakiet wyposażonych w tego rodzaju układy napędowe turbin.

Innego rodzaju innowacja dotycząca regeneracyjnego chłodzenia komory detonacyjnej silnika rakietowego, opracowana również w Instytucie, została z powodzeniem przetestowana we wrześniu br. podczas pierwszej na świecie próbie lotu rakiety doświadczalnej napędzanej silnikiem rakietowym wykorzystującym proces wirującej detonacji, zasilanego ciekłymi materiałami pędnymi.

Próbę przeprowadzono na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pod Warszawą. Silnik rakietowy, zgodnie z planem, pracował przez 3,2 s. rozpędzając rakietę do prędkości około 90 m/s, co pozwoliło na osiągnięcie przez rakietę pułapu 450 m.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony