Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wytyczne w sprawie pyłu wulkanicznego

W związku z erupcją islandzkiego wulkanu Grimsvotn mogącą powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński wydał specjalne Wytyczne.

Wytyczne nr 5 zalecają stosowanie przez instytucje zapewniające służby żeglugi powietrznej wymagań ustanowionych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), a zawartych w materiałach doradczych Doc 019 – „Plan awaryjny na wypadek pojawienia się pyłu wulkanicznego – dla rejonu Europy i Północnego Atlantyku”.

We wspomnianym materiale Doc019 przestrzeń powietrzna, ze względu na zanieczyszczenie pyłem wulkanicznym, została podzielona na trzy obszary:

  • Obszar Niskiego Zanieczyszczenia: przestrzeń powietrzna o określonych wymiarach, gdzie pył wulkaniczny może wystąpić w koncentracji równej lub mniejszej niż 2x10-3 g/m3.

  • Obszar Średniego Zanieczyszczenia: przestrzeń powietrzna o określonych wymiarach, gdzie pył ulkaniczny może wystąpić w koncentracji większej niż 2x10-3 g/m3, ale mniejszej niż 4x10-3 g/m3.

  • Obszar Wysokiego Zanieczyszczenia: przestrzeń powietrzna o określonych wymiarach, gdzie pył wulkaniczny może wystąpić w koncentracji równej lub większej niż 4x10-3 g/m3, lub obszary zanieczyszczonej przestrzeni, w której określenie poziomu zanieczyszczenia jest niemożliwe.

Wymienione powyżej obszary mają zdefiniowane granice poziome i pionowe, oraz mają charakter trójwymiarowy i w niektórych przypadkach mogą być ominięte górą lub dołem.

Informacje dotyczące pyłu wulkanicznego są publikowane przez Służby Informacji Lotniczej.

Wspomniany Doc019 opisuje m.in.:

  • problemy przed którymi mogą stanąć piloci operujący w strefie występowania pyłu wulkanicznego;

  • działania biur nadzoru meteorologicznego na wypadek wybuchu wulkanu;

  • działania Centrum doradczego ds. pyłu wulkanicznego na wypadek wybuchu wulkanu;

  • procedury tworzenia map koncentracji pyłu wulkanicznego;

  • zalecane działania kraju operatora/rejestracji statku powietrznego w odniesieniu do eksploatacji statków powietrznych na wypadek wybuchu wulkanu oraz przykładowy proces oceny zagrożenia bezpieczeństwa.

Wytyczne nr 6 wprowadzają do stosowania wymagania ustanowione przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego zawarte w Doc9859 – „podręcznik zarządzania bezpieczeństwem”.

Wytyczne nr 7 mają zastosowanie do posiadaczy Certyfikatu Operatora Lotniczego (AOC), którzy zamierzają wykonywać operacje w obszarach zanieczyszczonych pyłem wulkanicznym.

Zgodnie z wydanymi dziś Wytycznymi wspomniani operatorzy powinni ustanowić i realizować „Program zapobiegania wypadkom i bezpieczeństwa lotów”, w którym:

  • określą sposób oceny ryzyka i utrzymywania świadomości ryzyka u osób zaangażowanych w wykonywanie operacji lotniczych w obszarach zanieczyszczonych pyłem wulkanicznym;

  • określą system zgłaszania zdarzeń związanych z wykonywaniem operacji lotniczych w obszarach zanieczyszczonych pyłem wulkanicznym w celu identyfikacji zagrożeń oraz kompensowania ryzyka związanego z wykonywaniem operacji lotniczych w tych obszarach;

  • określą propozycje działań naprawczych wynikających z programu bezpieczeństwa lotów i zapobiegania wypadkom w związku z wystąpieniem zagrożeń związanych z wykonywaniem operacji lotniczych w obszarach zanieczyszczonych pyłem wulkanicznym.

Operatorzy powinni również dokonać odpowiednich zmian w Instrukcji Operacyjnej i przedstawić je do akceptacji, a tam gdzie to jest wymagane zatwierdzenia, Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

ULC zachęca do zapoznania się z Wytycznymi oraz wspomnianymi materiałami doradczymi:

Wytyczne nr 5 w sprawie zalecenia stosowania Planu awaryjnego na wypadek pojawienia się pyłu wulkanicznego
Plan awaryjny na wypadek pojawienia się pyłu wulkanicznego
Wytyczne nr 6 w sprawie wprowadzenia do stosowania wymagania ustanowione przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego zawarte w Doc9859
Podręcznik zarządzania bezpieczeństwem
Wytyczne nr 7 w sprawie prowadzenia operacji lotniczych w obszarach zanieczyszczonych pyłem wulkanicznym

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony