Przejdź do treści

O PansaUTM na Sesji Plenarnej JARUS w Katowicach

Polskie rozwiązania dotyczące bezzałogowych statków powietrznych, a wraz z nimi system do zarządzania ruchem BSP PansaUTM, budzą rosnące zainteresowanie i kolejny już raz stają się tematem prezentacji i dyskusji na wysokim szczeblu. Niezwykle aktywna w tej dziedzinie jest Polska, która przyciąga specjalistów i ekspertów z całego świata. Spotykają się oni w naszym kraju, by wspólnie wypracowywać optymalne rozwiązania dotyczące regulacji i zarządzania lotami bezzałogowymi statkami powietrznymi.

Od poniedziałku trwa w Katowicach pierwsza tegoroczna Sesja Plenarna JARUS (Joint Authorities for Rulemaking on Unmanned Systems) – międzynarodowej grupy zrzeszającej regulatorów z zakresu bezzałogowych statków powietrznych. To pierwszy raz gdy JARUS spotyka się w Polsce. Rozpoczęte 25 marca obrady potrwają do 29 marca, a w drugiej części tygodnia podgrupy robocze skupią się na przygotowaniu technicznych standardów dla nowych przepisów dotyczących bezzałogowych statków powietrznych.

Spotkanie jest współorganizowane jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego i Górnośląską Zagłębiowską Metropolię. Udział w nim biorą przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i HAWK-E/Droneradar, którzy w poniedziałek zaprezentowali system do zarządzania operacjami bezzałogowych statków powietrznych PansaUTM.

W Sesji Plenarnej udział biorą między innymi: Przewodniczący JARUS Yves Morier, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson oraz Przewodniczący Metropolii Kazimierz Karolczak. Spotkanie zainaugurowała Pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. Bezzałogowych Statków Powietrznych Małgorzata Darowska, która przedstawiła prezentację pt. „Integrating Drones into the Economy – Public Policy in Poland”, omawiając szereg inicjatyw w ramach integracji bezzałogowych statków powietrznych z różnymi gałęziami gospodarki.

Następnie Kierownik Projektu PansaUTM w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Mateusz Kotliński wystąpił z prezentacją pt. „Towards U-space in Poland. Role of PansaUTM with live demo supporting U1-U3 U-space Services”. Przedstawił zgromadzonym przedstawicielom władz lotniczych i instytucji zapewniających służby ruchu lotniczego oraz przedstawicielom lotniczych organizacji międzynarodowych (Eurocontrol, EASA) polskie aktywności w zakresie implementacji koncepcji U-space i koordynacji lotów BSP w Polsce, w tym przepisy oraz doświadczenia operacyjne Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Podczas drugiej części prezentacji Mateusz Kotliński oraz przedstawiciel partnera technologicznego HAWK-E/Droneradar Paweł Korzec zademonstrowali działanie systemu PansaUTM. Prezentacja objęła pełny scenariusz lotu poza zasięgiem wzroku (Beyond Visual Line of Sight – BVLOS), e-rejestrację oraz elektroniczną walidację w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego danych operatora, jego uprawnień (licencji, badań), a także drona, który będzie używany do misji. Pokazano cały proces planowania lotu, akceptację i wykonanie lotu przez operatora BSP i niewerbalną komunikację pomiędzy operatorem a kontrolerem ruchu lotniczego. Demonstracja spotkała się z zainteresowaniem uczestników, którzy mogli też zapoznać się z funkcjonalnościami systemu na dedykowanej ekspozycji PansaUTM.

Sesja Plenarna JARUS to kolejne wydarzenie, podczas którego Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przybliża koncepcję PansaUTM. System ten został po raz pierwszy zademonstrowany publicznie w marcu tego roku w Madrycie na targach World ATM Congress. Rozwiązanie to zostało przyjęte entuzjastycznie, zbierając słowa uznania od krajowych i światowych ekspertów związanych z branżą bezzałogowych statków powietrznych.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony