Przejdź do treści
Źródło artykułu

Konsultacje opłat nawigacyjnych na 2012 rok

Urząd Lotnictwa Cywilnego zorganizował drugie w tym roku spotkanie konsultacyjne z użytkownikami przestrzeni powietrznej dotyczące podstaw kosztowych oraz stawek jednostkowych opłat nawigacyjnych (trasowych i terminalowych) na 2012 rok.

Spotkanie zostało zorganizowane na wniosek przedstawicieli użytkowników przestrzeni powietrznej, w związku z przepisami art. 8 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1794/2006 z dnia 6 grudnia 2006 r. ustanawiającego wspólny schemat opłat za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej (Dz. Urz. UE L z 7.12.2006, str. 341, z późn. zm.).

Uczestniczyli w nim przedstawiciele instytucji, których koszty uwzględniane są w podstawie kosztowej opłat nawigacyjnych: Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego, przedstawiciele przewoźników lotniczych i organizacji ich reprezentujących, jak również przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

Podczas spotkania omówiono wysokość kosztów poszczególnych instytucji planowanych na lata 2012-2014, założenia makroekonomiczne przyjęte celem ustalenia wysokości tych kosztów, prognozy ruchu, plany inwestycyjne w zakresie zapewniania służb żeglugi powietrznej, jak również plany dotyczące pojemności przestrzeni powietrznej i opóźnień. Przedstawiane informacje były spójne z treścią Krajowego planu skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na lata 2012-2014, opracowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego w I poł. br. i zatwierdzonego przez Ministra Infrastruktury w dniu 29 czerwca br. Przedmiotem dyskusji była również kwestia stref pobierania opłat terminalowych na rok 2012 oraz zagadnienie dotyczące zapewniania służb żeglugi powietrznej na nowopowstających lotniskach.

Przedstawiciele użytkowników przestrzeni powietrznej podkreślili zasadność ciągłego dążenia do efektywności kosztowej zapewniania służb żeglugi powietrznej oraz ograniczania poziomu opóźnień. Jednocześnie wyrazili satysfakcję z prowadzonego w Polsce przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, przy współpracy innych podmiotów, których koszty są uwzględniane w podstawach kosztowych opłat, procesu konsultacji opłat nawigacyjnych. Wskazali na przejrzystość procesu oraz wysoką jakość i szczegółowość przedstawianych w jego trakcie informacji, co pozwala użytkownikom na merytoryczną ocenę propozycji poddanych konsultacjom. Wyrazili również zadowolenie z przekazywania wszelkich informacji, w tym prezentacji, z wyprzedzeniem przed spotkaniem, co umożliwia odpowiednie przygotowanie się do dyskusji.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony