Jest zgoda ULC na rozbudowę krośnieńskiego lotniska

Rozbudowa i modernizacja krośnieńskiego lotniska

18 stycznia br. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał zezwolenie na wprowadzenie na krośnieńskim lotnisku zmian, związanych z realizacją projektu jego rozbudowy i modernizacji.

Zmiany te obejmują:

 • korektę przebiegu granicy lotniska w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Zręcińskiej i Lotników oraz na zapleczu hangaru nr 2,

 • lokalizację ogrodzenia lotniska wraz z drogą patrolową,

 • zmianę granicy pola wzlotów i układu trawiastych pasów startowych,

 • wyznaczenie nowej, utwardzonej drogi startowej o wymiarach 1100 m x 30 m, umożliwiającej zmianę kodu referencyjnego lotniska na 2B,

 • wyznaczenie nowych dróg kołowania i płyt postojowych,

 • budowę oświetlenia krawędziowego drogi startowej, dróg kołowania i płyt postojowych,

 • nadbudowę istniejącego budynku kontroli lotów dla potrzeb zarządzającego lotniskiem,

 • budowę dwóch hangarów, wraz z płytami przedhangarowymi i drogami kołowania,

 • wyznaczenie lokalizacji uproszczonego świetlnego systemu podejścia na kierunkach głównym i pomocniczym głównej drogi startowej,

 • wyznaczenie lokalizacji radiolatarni NDB oraz wzrokowego wskaźnika ścieżki podejścia PAPI,

 • wyznaczenie lokalizacji zabezpieczenia meteorologicznego (ogródka meteo),

 • zmianę powierzchni ograniczających wysokość obiektów budowlanych i naturalnych w otoczeniu lotniska.

Zakres zmian odpowiada założeniom projektu "Utworzenie Ponadregionalnego Centrum Szkolenia Lotniczego w oparciu o zmodernizowaną infrastrukturę lotniska w Krośnie", który będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Zgoda władzy lotniczej na inwestycję umożliwia uzyskanie pozwolenia na budowę nowej infrastruktury lotniska.

Projekt budowlany lotniska jest już prawie gotowy, w lutym ma zostać złożony wniosek o pozwolenie na budowę i w bieżącym roku ma zostać wybrany w drodze przetargu wykonawca inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to do końca 2013 r. nowa infrastruktura z utwardzoną drogą startową powinna być gotowa.

Plan zagospodarowania lotniska

Źródło: UM Krosna
comments powered by Disqus

Komentarze

W lutym mija druga rocznica zamknięcia drogi dojazdowej do AERO-KROS-u oraz Głowienki pod pozorem zwiększenia bezpieczeństawa operacji lotniczych i rozbudowy lotniska. W tym czasie na lotnisku nikt nic nie zbudował. Projekt rozbudowy (ograniczenia lotniska) jest na stronie Krosno24. Czy ktoś zwrócił uwagę, że droga kołowania (równoległa do pasa) jest po przeciwnej stronie niż port i hangary, tuż przy ogrodzeniu lotniska!.Druga sprawa to kto obecnie używa NDB, nawet wojsko rezygnuje. Może lepiej było przeznaczyć te pieniądze na certyfikację lądowania wg GPS ?.
Ale miasto wie lepiej !

Projektowałeś kiedyś któreś z lotnisk?
I czy jest w chwili obecnej możliwe w Polsce opracowanie i zalegalizowanie procedur satelitarnych?

Brawo Krosno!
Nareszcie będzie gdzie lądować.

Najbardziej lamentowali ,,działacze'' od Sienkiewicza, ale nie od tego z Potopu, a od tego z Aeroklubu PRL. Do dzisiaj ci ,,działacze'', z jednej strony mordy mają pełne sloganów, a z drugie nadal kręcą swoje lody. Dowód: ogłoszenie Aeroklubu Podkarpackiego na Portalu Dla Pilota w ramach akcji hangar na zimę. Treść ogłoszenia: Aeroklub wynajmie miejsce w hangarze za 400 PLN + VAT za jeden miesiąc. Ten sam ,,aeroklub'' płaci ROCZNIE do Urzędu Miasta 100 PLN + VAT, co bez komentarza zostawiam. Aeroklub to może kiedyś miał rację bytu, jak trza było szkolić i mieć w zapasie pilotów, jako mięso armatnie na potrzeby Układu Warszawskiego. Ciekawe, że do niedawna jeszcze głównym ,,regulatorem'' aeroklubowych geszeftów był słynny generał - szpieg.

A tyle było lamentów i płaczu nad tym lotniskiem. Aeroklubowy beton straszył rozgrabieniem lotniska na działki pod hipermarkety etc. Ehh.. szkoda gadać.

I taka też jest prawda, 40ha lotniska znalazło sie za płotem lotniska. Za jakiś czas okaże się na jaki cel zostało sprzedane.

Prawda? Szkoda że piszesz o sprawach o których nie masz pojęcia.

Co może być na terenie wyciętym z lotniska?
Każdy się może dowiedzieć, kto tylko chce.
w BIP'ie miasta Krosna są uchwały podjęte na sesjach
można sobie znaleźć Uchwałę Nr XVIII/227/11 z 31 VIII 2011 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Krosna pn. „Przemysłowa I”.
Czy plan zezwala na lokalizację hipermarketów? Jeżeli tak, to w którym miejscu?
Eeech, demagogów nie brakuje.

... a powstanie lotnisko, z którego kto będzie korzystał? Każdy lecący VFR-em będzie go omijał wielkim kołem i poleci do Iwonicza. Finał będzie taki sam jak w Szymanach: zarośnie i zniszczeje.

Dawno widać nie byłeś w tych stronach. Dlatego nie wiesz o czym piszesz.

Każdy lecący VFR poleci do Krosna, żeby wylądować na utwardzonym pasie i zatankować! Zeby odwiedzić resztki "betonu"..., poleci nad Iwonicz!

Do Iwonicza to nie za bardzo sie da. Widziałeś, jakie tam hałdy gruzu powstają wysokie i zarastają dziko? Zarasta i niszczeje lotnisko Iwonicz.