Przejdź do treści
Źródło artykułu

EAA zaleca uziemienie samolotów Zodiac

Federalna Agencja Lotnicza USA (FAA) przeprowadziła specjalny przegląd w samolotach typu Zodiac CH601XL i CH650, który wykazał nieprawidłowości w konstrukcji tych maszyn, mogące w konsekwencji doprowadzić do powstawania błędów strukturalnych podczas lotu.

Obecnie EAA (Experimental Aircraft Association) zaleca czasowe uziemienie Zodiaców, do czasu ustalenia zgodności z wchodzącą niebawem dyrektywą bezpieczeństwa wystosowaną przez producenta.

FAA ustaliła, że na zachwianie ogólnego bezpieczeństwa konstrukcji wpływają m.in. kalibracja prędkości, stabilność konstrukcyjna, struktura skrzydła i flatter (drgania samowzbudne skrzydła). Na terenie Stanów Zjednoczonych agencja przebadała już pięć przypadków pojawienia się problemów w trakcie lotu, dwa dotyczyły samolotu S-LSA (Special Light Sport Aircraft), jeden eksperymentalnego E-LSA, oraz dwa eksperymentalnych Zodiac’ów.

Aby uzyskać więcej informacji należy kontaktować się z Wes Ryan w Departamencie Małych Samolotów FAA (wes.ryan@faa.gov); Zenith Aircraft Company; lub z AMD, producentem S-LSA.

Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony AVweb.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony