Komunikat prasowy IMGW-PIB: Pył znad Sahary nad Polską

Pył znad Sahary nad Polską, fot. IMGW

Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center) 23 kwietnia do Polski dotrze pył znad Sahary. Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europy Wschodniej i rozległy niż nad Europą Zachodnią. Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczynie się do silnego i porywistego (w porywach do 70 km/h) wiatru.

Monitorowanie i prognozowanie wędrówki pyłu znad Sahary nie jest zadaniem polskiej służby meteorologicznej (IMGW-PIB). W Europie zadanie to przypadło specjalnie w tym celu powołanemu konsorcjum, w skład którego wchodzi Hiszpańska Państwowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) i Barcelońskie Centrum Superkomputerowe (BSC-CNS). Konsorcjum specjalizuje się w zakresie piasku atmosferycznego i prognozy pyłu. Wytwarza i dystrybuuje prognozy, które można śledzić na stronie https://dust.aemet.es/ (w załączeniu animacja z prognozą z godz. 12 UTC dn. 22.04.19).

Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie prezentuje swoje prognozy od 10 czerwca 2014 r. Prognozy pyłu umożliwią określenie planów mających na celu złagodzenie poważnych skutków spowodowanych wysokim poziomem pyłu zawieszonego dla życia i mienia.   Jak nietrudno się domyślić wraz z pyłem z południa napłynie do nas również gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24°C, w czwartek 25°C, a w piątek nawet 27°C.  W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach mogą pojawiać się  lokalne przelotne opady deszczu lub burze.

Ochłodzenia spodziewamy się w sobotę, wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym zacznie napływać do nas z zachodu powietrze chłodniejsze, polarne morskie. Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności saharyjskich pyłów nad Polską. Ponieważ jest to dość odległy termin, prognozy mogą się jeszcze zmienić, dlatego zachęcamy do śledzenia aktualnych prognoz synoptycznych na stronie pogodynka.pl.

Zjawisko to może również nieść ze sobą zagrożenia dla operacji lotniczych, w związku z porywistym wiatrem i piaskiem, który w znacznym stopniu może ograniczyć widzialność. Intensywność zjawiska ma swoje odzwierciedlenie w poszczególnych METAR, np. w tym z 13.00 UTC z EPGD:

EPGD 231300Z 12026G38KT 090V150 9000 DS NSC 19/M04 Q1020

Albo z EPSY:

EPSY 231430Z 14017G27KT 100V180 9999 BLSA NSC 19/M05 Q1021.

Polecamy też zapoznanie się bieżącą z mapą SWX dla Polski:


Jak poinformowało dodatkowo IMGW,  pył znad Sahary zmierza do Polski, jednak zanim dojdzie do tego, kilka regionów w kraju zmagało się 23 kwietnia z „rodzimym” pyłem. Sprzyjające warunki atmosferyczne jak silny i porywisty wiatr oraz bardzo sucha gleba spowodowały powstanie wichur pyłowych i piaskowych od Mazowsza przez Kujawy po Pomorze. Skala zjawiska była na tyle duża, że pył był dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych, a wichury pyłowe/piaskowe notowane w obserwacjach na kilku stacjach meteorologicznych .

Na załączonym zdjęciu satelitarnym dedykowanym również detekcji pyłu w kolorze różowym przepięknie widać skalę tego nieczęstego zjawiska (źródło Eumetsat). Na mapie synoptycznej z godziny 13 czasu lokalnego widzimy, że wichura piaskowa/pyłowa obserwowana była na stajach w Toruniu, Chojnicach, Pile oraz Mławie.

Źródło: IMGW
comments powered by Disqus