Przejdź do treści
Źródło artykułu

IMGW-PIB: Metop-B na orbicie

17 września 2012 r. w nocy wystrzelono z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie satelitę Metop-B na rakiecie nośnej Sojuz 2.1a. Metop-B zapewni kontynuację obserwacji z orbity polarnej, które są niezbędne jako dane wejściowe do numerycznego prognozowania pogody, czyli podstawy nowoczesnego prognozowania warunków meteorologicznych oraz monitoringu klimatu i środowiska naturalnego. Usługę tę obecnie świadczy pierwszy satelita z tej serii, czyli Metop-A, wystrzelony na orbitę 19 października 2006 roku, który już przekroczył przyjętą żywotność nominalną.

Wyniesienie na orbitę przebiegło bezawaryjnie. Następnie ESOC (Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych - European Space Operations Centre odpowiada za kontrolę projektów kosmicznych realizowanych przez ESA oraz sond kosmicznych) przejął kontrolę nad satelitą po jej oddzieleniu od rakiety nośnej. Sojuz pomyśnie rozłożył panele słoneczne.

Alain Ratier, Dyrektor Generalny EUMETSAT (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych) wraz z Jean-Jacques Dordain, który reprezentował ESA (Europejska Agencja Kosmiczna – European Space Agency) podziękowali krajom członkowskim i współpracującym z ESA i EUMETSAT za zaangażowanie i wsparcie programów satelitarnych podkreślając, że jest to również ich sukces. EUMETSAT i ESA będą dokładać wszelkich starań, aby satelita Metop-B podjął pracę operacyjną i dostarczał oczekiwane produkty.

Alain Ratier stwierdził także, iż „dane Metop w istotny sposób podwyższają jakość prognoz pogody z wyprzedzeniem do 10 dni. Prognozy przyczyniają się do ochrony zarówno życia i mienia, jak i sektorów gospodarki wrażliwych na warunki meteorologiczne, w szczególności energetyki, transportu, budownictwa, rolnictwa i turystyki”.

Kolejnym wyzwaniem będzie rozłożenie anten ASCAT. Przejęcie kontroli nad statkiem kosmicznym spodziewane jest w czwartkowy wieczór 20 września.

Więcej informacji można uzyskać tutaj.

Satelity polarne Metop wraz z geostacjonarnymi satelitami Meteosat tworzą dwa filary europejskiego systemu operacyjnych satelitów meteorologicznych.

Wartość danych pochodzących z satelity Metop dla prognozowania pogody ilustrują ostatnie badania na temat wpływu różnych źródeł danych, tzn. in situ, lotniczych i satelitarnych na przygotowanie prognoz dobowych, w którym satelita Metop-A ma największy wkład na poziomie 25%.

Biorąc pod uwagę wkład danych pochodzących z poszczególnych satelitów trzeba przyznać, że Metop-A dostarcza prawie 40% danych, co ponad dwukrotnie przewyższa ilość danych z orbitującego satelity polarnego poprzedniej generacji.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony