Firma Meandair rozwija syntetyczny radar pogodowy 4D

Syntetyczny radar pogodowy 4D Meandair

Meandair, firma z Holandii, opracowuje syntetyczny radar pogodowy 4D obejmujący system podpowiadający możliwości ominięcia obszarów przemieszczających się niekorzystnych warunków meteorologicznych. Technologia ta będzie w stanie szybko obliczyć alternatywne trasy lotów i może mieć zastosowanie podczas planowania operacji, a także będzie mogła być bezpośrednio wykorzystywana przez pilotów do podejmowania taktycznych decyzji podczas samego lotu. Aktualnie działania Meandair skupiają się właśnie na tym ostatnim.

Firma jest finansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną i holenderskie biuro kosmiczne i wraz z innymi partnerami (Królewski Holenderski Instytut Meteorologiczny (KNMI) i Science [&] Technology BV) obecnie realizuje technologiczne i rynkowe badanie wykonalności tego systemu. W jego ramach, organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali ankietę dla pilotów, w której zbierają informacje dotyczące różnych scenariuszy operacyjnych związanych z nawigacją wokół niekorzystnych warunków pogodowych, ale także samych pilotów i ich doświadczenia w planowaniu lotów i ich realizacji.

Ankieta dostępna jest tutaj (LINK)


O Meandair

Meandair został założony w 2015 roku przez Petera Novaka i Antonina Komendę, dwóch informatyków i entuzjastów lotnictwa z Delft w Holandii i z Pragi.

Więcej informacji na ten temat radaru 4D można znaleźć na stroniewww.meandair.com

Źródło: IAOPA
comments powered by Disqus