Covid-19, a przedłużanie uprawnień lotniczych GA

Licencja lotnicza EASA, okładka, fot. Flyer Magazine

Z powodu wybuchu epidemii koronawirusa wiele prowadzonych działań zostało wstrzymanych. W większości krajów europejskich można (jeszcze) latać, ale w coraz większej ich liczbie, na przykład w Norwegii, Austrii, Włoszech i Belgii, wszystkie loty GA zostały zawieszone.

Członkowie włoskiego oddziału AOPA podjęli bardzo ważną inicjatywę wraz ze swoimi władzami lotniczymi (do których dołączyło IAOPA), aby zapobiec szkodom dla branży. Można przewidzieć, że w całej Europie wiele licencji pilotów, uprawnień, certyfikatów medycznych i ARC może nie zostać przedłużonych w wymaganych terminach z powodu ograniczeń powodowanych przez koronawirusa.

Ponieważ wznowienie tych dokumentów po terminie wymaga dużo wysiłku, włoska administracja lotnicza zwróciła się do UE o przedłużenie ich wszystkich według elastycznych zasad. Celem musi być możliwość wznowienia działalności tak szybko, jak to możliwe, aby ograniczyć szkody ekonomiczne. Ostatecznie chodzi także o zachowanie miejsc pracy.

EASA już zareagowała, a w pierwszej fazie zaplanowała przedłużenie ważności licencji i uprawnieni pilotów zawodowych i kontrolerów ruchu lotniczego. Kolejny etap dotyczy wszystkich innych licencji, w tym lotnictwa ogólnego i sportowego. AOPA pozostaje w bliskim kontakcie z EASA i krajowymi władzami lotniczymi, aby szybko opracowywać dobre i odporne rozwiązania przejściowe dla całej branży.

Źródło: IAOPA
comments powered by Disqus