Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rekordowe przewozy cargo w Porcie Lotniczym Katowice w 2019 roku

W 2019 roku pyrzowickie lotnisko odnotowało najlepszy w historii krajowych portów regionalnych wynik w segmencie przewozów cargo, po raz pierwszy przekraczając 20 tys. ton obsłużonych ładunków. Na pokładach samolotów towarowych z i do Pyrzowic przewieziono dokładnie 20 123 tony frachtu, to jest o 1 576 ton więcej (+8,5%) w porównaniu z 2018 rokiem.

Warto podkreślić, że jest to bardzo dobry wynik na tle europejskiej średniej. Według danych ACI Europe, po jedenastu miesiącach 2019 roku, wolumen przewozów towarowych w Europie zmniejszył się o 2,2%. W minionym roku w Pyrzowicach odnotowano 3 006 operacji startów i lądowań w ruchu towarowym, to jest o 342 więcej (+12,8%) w porównaniu z rokiem poprzednim.

Od 2007 roku konsekwentnie i z sukcesami stawiamy na dywersyfikację dostarczanej infrastruktury. Katowice Airport to nie tylko ruch pasażerski, duża baza do obsługi technicznej samolotów, ale także bardzo mocny i prężnie rozwijający się segment cargo. Gdy ponad dekadę temu rozpoczęliśmy dynamiczną rozbudowę lotniska, firmy kurierskie obsługiwały rocznie w Pyrzowicach około 8 tys. ton cargo. W minionym roku pierwszy raz przewiozły ponad 20 tys. ton ładunków – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, zarządzającego Katowice Airport.

Tak dynamiczny rozwój nie byłby możliwy bez konsekwentnej realizacji inwestycji. Przypomnę, że w 2015 roku oddaliśmy do użytku nową drogę startową o długości 3 200 metrów. Obowiązuje na niej II kategoria operacji lotniczych do lądowań i niskie minima LVP do startów, co daje przewoźnikom cargo pewność, że w bardzo złych warunkach atmosferycznych samoloty bezpiecznie wylądują lub wystartują, a fracht trafi na czas do klientów. W 2016 roku uruchomiliśmy nowy terminal cargo o powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych, który stał się komercyjnym sukcesem. Równolegle otworzyliśmy przed nim nową płytę postojową dla frachtowców. W 2017 rozpoczęła się jej dwuetapowa rozbudowa, którą zgodnie z planem zakończyliśmy pod koniec minionego roku. Obecnie na płycie postojowej przed nowym terminalem towarowym znajduje się 10 stanowisk dla samolotów kodu C, czyli typu Boeing 737/Airbus A320. Płyta jest tak zaprojektowana, że w razie potrzeby można na niej, w komfortowy sposób, obsługiwać także większe maszyny, z Boeingiem 747-8F włącznie. Aktualnie liczba miejsc postojowych na płycie cargo zabezpiecza potrzeby rozwoju firm kurierskich na najbliższe lata. W związku z tym, że prognozy wskazują na dalsze wzrosty przewozów w Pyrzowicach, pracujemy nad projektem drugiego terminalu cargo. Obiekt o powierzchni około 7,5 tys. metrów kwadratowych powinniśmy oddać do użytku najpóźniej za trzy lata – opowiada Artur Tomasik.


(fot. Piotr Adamczyk)

Katowice Airport jest jedynym regionalnym lotniskiem w Polsce, w którego siatce połączeń znajduje się pięć regularnych tras cargo. To właśnie stąd, firmy kurierskie specjalizujące się w lotniczym transporcie towarów obsługują całą południową Polskę, a także wybrane regiony Czech i Słowacji. Pyrzowickie lotnisko jest nie tylko regionalnym liderem w segmencie przewozów towarowych, ale także krajowym w ruchu czarterowym. Z rekordowych 4,84 mln podróżnych w ruchu ogółem obsłużonych 2019 roku, ponad 2 miliony stanowili pasażerowie linii czarterowych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony