LINETECH Aircfart Maintenance i Katowice Airport świętują sukces obsługi bazowej samolotów Lufthansy

LINETECH Aircfart Maintenance i Katowice Airport świętują sukces obsługi bazowej samolotów Lufthansy (fot. GTL)

W tym tygodniu w bazie do obsługi technicznej samolotów firmy LINETECH w Katowice Airport podsumowano współpracę z grupą Lufthansa. W Pyrzowicach obsłużono niemal 50 Embraerów 190 należących do niemieckiego przewoźnika i jego spółek zależnych. Wszystkich E190 w tym roku było niemal dwa razy tyle.

W swojej katowickiej bazie, LINETECH obsługuje około 90 Embraerów rocznie, czyniąc Pyrzowice liderem wśród polskich portów regionalnych. 49 zakontraktowanych samolotów należących do Lufthansa CityLine i Air Dolomiti, opuściło bazę na tyle szybko, że udało się wykonać jeszcze niemal 10 dodatkowych przeglądów.

„Bufor oszczędności pozwolił na wysyłkę dodatkowych maszyn poza kontraktem.” – tłumaczy Piotr Kaczor, Prezes LINETECH i zarządzającego nim koncernu Avia Prime. „Może wydawać się, że to nic wielkiego, ale pamiętać trzeba, że przepisy bezpieczeństwa oraz wymagania linii muszą zostać bezkompromisowo dotrzymane. Zapewniając tą samą jakość w krótszym czasie każdy zaoszczędzony dzień przekłada się na zysk dla przewoźnika i jest wielkim osiągnięciem dla bazy MRO. W ten sposób budujemy relację z największymi przewoźnikami Europy, którzy współpracują też z drugą bazą obsługi technicznej Avia Prime. W naszym słoweńskim MRO, Adria Tehnika obsługujemy Airbusy i samoloty z rodziny Bombardier CRJ, także dla linii należących do Grupy Lufthansa. Dlatego możemy pochwalić się łącznym wynikiem 80 obsłużonych samolotów Lufthansy w mniej niż 12 miesięcy”.

LINETECH Aircraft Maintenance koncentruje się w Katowicach głównie na samolotach marki Embraer i Boeing. Pozostałe typy obsługiwane są najczęściej w drugiej bazie firmy. Wszystkie serwisowane typy statków powietrznych miały w tym roku ważne przeglądy i modyfikacje do wykonania. LINETECH mógł pochwalić się wyjątkowo sprawną obsługą z zachowaniem wszystkich wymagających norm. „Nie byłoby to możliwe dzięki świetnej współpracy z samą Grupą Lufthansa, Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym SA oraz zapleczu przygotowanemu przez zarządców portu lotniczego w Pyrzowicach.” – sumuje Prezes Kaczor.

„Strategicznym celem GTL SA jest dostarczanie w Katowice Airport infrastruktury, która służy rozwojowi różnych obszarów aktywności biznesowej w branży lotniczej. W ramach realizowanego od ponad dekady programu rozwoju infrastruktury liniowej i kubaturowej postawiliśmy m.in. na rozbudowę bazy technicznej do obsługi samolotów. Budowa nowoczesnego hangaru to projekt korzystny nie tylko dla rozwoju lotniska ale także regionu. Obiekt umożliwił rozwój firmie LINETECH, co wygenerowało w Katowice Airport ok. 300 nowych miejsc pracy. Z ekspansją firmy LINETECH w Pyrzowicach, która możliwa jest dzięki nowoczesnej infrastrukturze lotniska, związane jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkół średnich i wyższych funkcjonujących w województwie śląskim, które zaczęły przygotowywać do pracy mechanika lotniczego. Przykładowo studia stacjonarne I i II stopnia w tej specjalności zostały uruchomione w Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego, pozawydziałowej jednostce Politechniki Śląskiej, która powstała w 2010 roku m.in. z inicjatywy GTL SA. Obecnie, realizując założenia strategii rozwoju infrastruktury Katowice Airport do 2025 roku, pracujemy nad rozbudową bazy technicznej. Chcemy, żeby w ciągu najbliższych kilku lat w Pyrzowicach powstały dwa nowe hangary. Szacujemy, że inwestycje te wpłyną na wykreowania bezpośrednio na terenie lotniska około 600 nowych etatów w obszarze usług obsługi technicznej samolotów”. – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Obsługiwane przez LINETECH w Katowice Airport samoloty Embraera należą do takich linii jak AirDolomiti, TUI, Finnair, British Airways czy właśnie Lufthansa. Te same linie serwisują również inne typy maszyn w pozostałych hangarach grupy Avia Prime, w Rzeszowie i Lublanie na Słowenii. Łącznie Avia Prime poświeciła około 1 200 000 roboczogodzin na ciężką obsługę hangarową.

LINETECH jest polskim dostawcą usług obsługi technicznej samolotów (MRO, ang. Maintenance, Repair, Overhaul), zarówno podczas normalnego użytkowania maszyny, jak i dużych przeglądów bazowych. W 2015 roku, LINETECH założył grupę Avia Prime, do której należy także spółka-siostra polskiego MRO, Adria Tehnika ze Słowenii. Łącznie konsorcjum dysponuje 18 miejscami obsługowymi i rocznie wykonuje około 250 przeglądów hangarowych.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

Źródło: GTL
comments powered by Disqus