VII edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej

IMGW i Żar

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wraz z Górską Szkołą Szybowcową AP „Żar” organizują na terenie Górskiej Szkoły Szybowcowej AP „Żar” w Międzybrodziu Żywieckim w dniach 4-9 października 2010r Siódmą edycję Szkoły Meteorologii Lotniczej.

Celem Szkoły jest poszerzenie wiedzy z dziedziny meteorologii lotniczej oraz wymiana doświadczeń między meteorologami, pilotami szybowcowymi, pilotami VFR, pilotami samolotów liniowych oraz kontrolerami ruchu lotniczego.

Tematem przewodnim siódmej edycji Szkoły Meteorologii Lotniczej będą prognozy numeryczne jako jeden z elementów w prognozowaniu dla lotnictwa.

Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów połączonych z warsztatami, które pozwolą na bliższe zapoznanie się z przedstawioną problematyką i umożliwią uczestnikom praktyczne zapoznanie się z prognozami osłony meteorologicznej lotnictwa przygotowywanymi przez IMGW. Szkolenie zakończone zostanie egzaminem.


Dla chętnych dodatkową atrakcją - przy sprzyjającej pogodzie- będzie możliwość odbycia lotów szybowcowych (za dodatkową ale promocyjną odpłatą)

Liczba uczestników Szkoły jest ograniczona do 50 osób - pierwszeństwo mają osoby, które zechcą uczestniczyć w szkole po raz pierwszy oraz są bezpośrednio związane z lotnictwem (piloci – w tym również szybownicy, kontrolerzy, meteorolodzy- synoptycy, informatorzy lotniczy).

Bloki tematyczne obejmować będą następujące zagadnienia:
1. Przepisy związane z meteorologiczną osłoną lotnictwa.
2. Modele numeryczne stosowane w praktyce (COSMO, ALADIN , NIMROD i inne).
3. Systemy: satelitarne, radarowe i wyładowań burzowych jako źródło informacji meteorologicznej.
4. Sondaże pionowe atmosfery (diagramy aerologiczne, mapy górne).
5. Informacje naziemne (Metar, Synop).
6. Operacyjna praca synoptyczna (prognozy Taf, Significant, Sigmet, Airmet, Gamet).
7. Meteorologiczne aspekty lotów szybowcowych oraz lotów VFR.
8. Meteorologia z punktu widzenia kontrolera ruchu lotniczego.

Źródło: GSS ŻAR
comments powered by Disqus