Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ćwiczenia ratownicze na Lotnisku Olsztyn-Mazury

27 października 2021 r. na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach odbyły się ćwiczenia Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie pn. "Wypadek lotniczy na lotnisku".

Założenie do ćwiczeń: samolot z pasażerami na pokładzie jest zmuszony do awaryjnego lądowania. Ze względu na bardzo złą widoczność wewnątrz kabiny samolotu spowodowaną zadymieniem, zjeżdża on na trawiastą część lotniska ze znaczną prędkością, co powoduje uszkodzenie jego podwozia oraz uszkodzenie pojazdu CARGO zawierającego beczki. W wyniku zdarzenia zapaleniu ulega wyciekające z samolotu paliwo lotnicze, a z uszkodzonych beczek wydobywa się niezidentyfikowana substancja.

Ćwiczenia były sprawdzeniem scenariusza działania służb lotniska oraz innych służb i instytucji przewidzianych do działań podczas wypadku statku powietrznego na terenie lotniska. W manewry zaangażowane były liczne służby oraz jednostki ochrony przeciwpożarowej m.in. 3 zastępy z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, 3 zastępy Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Olsztyna, 4 zastępy z JRG PSP w Szczytnie, 6 zastępów jednostek OSP z powiatu szczycieńskiego oraz Wojska Obrony Terytorialnej i Policja.


(fot. Michał Bojarski)

Podczas ćwiczeń zrealizowano zakładane cele, którymi były: ugaszenie pożaru, niedopuszczenie do zapalenia się samolotu, ewakuacja i udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym, neutralizacja substancji niebezpiecznej oraz zorganizowanie skutecznego zaopatrzenia wodnego na miejscu prowadzonych działań.

Organizacja tego typu ćwiczeń jest doskonałą okazją do przećwiczenia obowiązujących procedur w tym zakresie, pozwalając jednocześnie na ocenienie współpracy pomiędzy służbami, które byłyby zaangażowane w prowadzenie działań ratowniczych podczas rzeczywistego zdarzenia.


(fot. Michał Bojarski)

Tego rodzaju ćwiczenia realizowane są co dwa lata i mają na celu praktyczne sprawdzenia przygotowania służb Lotniska Olsztyn-Mazury do sytuacji zagrożenia, a także kontroli poprawności przyjętych w Planie Działań w Sytuacji Zagrożenia procedur.

„Jest to niepowtarzalna okazja do konfrontacji planów, które tworzymy na wypadek zagrożenia z rzeczywistymi warunkami działań i pracy służb” – podkreślił Jan Mróz, Komendant LSR-G odpowiedzialny za system ratowniczy w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury. Stwierdził także, że w czasie ćwiczeń osiągnięto z sukcesem stawiane cele, a działania służb pozwoliły na zebranie wielu cennych informacji, które po przeanalizowaniu będą podstawą do wprowadzania korekt do planów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony