Przejdź do treści
Źródło artykułu

Relacja z XXI niesamowitych Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie

Przepiękne, niesamowite, fantastyczne, bardzo udane – takie epitety padały z ust fanów, mieszkańców Krosna i okolicznych miejscowości oraz gości, miłośników lotnictwa, pięknych krajobrazów, którzy przyjechali z różnych stron Polski do Miasta Szkła.

"Coś niemożliwego. Przyjechaliśmy dziś do Krosna z rodziną z Krakowa, ja raz w życiu widziałem balony, chciałem pokazać dzieciom, które od tygodnia o tym mówiły w domu i nie mogły się doczekać. Zresztą niech Pan spojrzy na ich reakcję, co wyprawiają” – powiedział nam Pan Marek, z którym rozmawialiśmy w Korczynie-Sporne podczas popołudniowego startu. „Start znalazłem na facebooku, na profilu – żona śledziła informacje, nie wypuszczała telefonu z ręki" – śmiał się.

Nie ma chyba mieszkańca, który nie powiedziałby, że to nie była niesamowita edycja. Przepiękna, słoneczna pogoda, towarzyszyła załogom od inauguracji w czwartkowy wieczór, po uroczyste zakończenie i wręczenie nagród w niedzielę.

Już na kilka dni przed otwarciem imprezy było czuć swoisty klimat, widok zjeżdżających się załóg z balonowymi koszami. Krośnianie ciepło ich witali machając, życząc powodzenia. Następnego dnia, na godzinę 20:30 zaplanowano uroczystą inaugurację zawodów. Dodatkowych wrażeń na rynku dostarczał mieszkańcom symulator dachowania, w którym chętnie sprawdzano swoje siły i umiejętności dzięki uprzejmości Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie. Ludziom przybywającym na rynek towarzyszył zespół Nikotyna, który przez ponad 1,5 godziny rozgrzewał publiczność rockową muzyką. Gdy wyłonił się pierwszy samochód w dali rynku zebrani mieszkańcy wznieśli aplauz, załogi wjechały majestatycznie na płytę rynku, wznosząc płomienie z palników balonowych. Inaugurację poprowadził prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej Zygmunt Jerzyk, który dokonał prezentacji załóg, wywołując pilotów na scenę, którzy owacyjnie zostali powitani przez zgromadzonych fanów.

Następnego poranka rozpoczęła się rywalizacja. Do startów o punkty przystąpiło ostatecznie osiemnaście załóg. Mateusz Antoń (Mościcki Klub Balonowy) zdecydował się na startowanie w trybie fiesta. Wiatr i pozostałe czynniki meteorologiczne sprzyjały. Tegoroczne zawody pod względem sportowym były trudne. Sześć punktowanych startów, w których rozegrano 24 konkurencje. Organizatorzy zaserwowali pilotom pokaźny wachlarz zadań (po pięć razy jdg (cel wyznaczony przez sędziego), fon, pdg, hwz, elb, lrn, fin, mdd, rta, ang oraz gbm. Sędziowie zdecydowali o indywidualnych miejscach startu.

W niedzielę odbyły się także dwa memoriały. O poranku odbył się memoriał pomysłodawczyni i organizatorki zawodów – Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, w którym zwyciężył Witold Filus, natomiast popołudniu załogi startowały w memoriale im. generała Jerzego Piłata – dowódcy 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu, który zginął tragicznie w katastrofie lotniczej samolotu CASA C-295M pod Mirosławcem – zwyciężył Adam Jaskólski, któremu nagrodę wręczyła Iwona Piłat.

Tomasz Filus wygrywając w Krośnie (dokonał tego także 2 lata temu) udowodnił, że jego talent i umiejętności są na europejskim poziomie. To dojrzały i kompletny pilot, potrafiący radzić sobie w każdych warunkach. Tylko jedna z 24 konkurencji nie poszła po jego myśli (fly on w piątkowy poranek). W sześciu startach latał wyśmienicie, doskonale realizując zadania przygotowane przez organizatorów.

Sukcesywnie piął się w „tabeli” Witold Filus, pilotujący balon firmy Splast, miasta Krosna oraz Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej. Zajął drugie miejsce, uzyskując aż w sześciu konkurencjach maksymalną liczbę punktów. Jego przeloty nad miastem były arcywidowiskowe.

Na trzecim miejscu podium stanął Martynas Lyčius – doświadczony pilot z Litwy, latający w barwach Alytaus Oreiviu Klubas (16279 pkt.). W ubiegłych zawodach także startował – zajął 9 miejsce.

W XXI edycji wzięły udział dwie inne załogi z Krosna. Mateusz Antoń reprezentujący Cellfast Ballon Team (wspomniana wcześniej fiesta). Kacper Pudło również z tego samego klubu (balon Cellfast Ballon Team) rywalizował na punkty, kończąc zawody na 10 pozycji.

Dobrą dyspozycję prezentował również Roman Bauta, który przez całe zawody utrzymywał się blisko podium.

Klasyfikacja końcowa:

Nad zawodami czuwał sztab sędziów i ekspertów balonowych – Igor Lobashov z Ukrainy, Deividas Pinkevicius z Litwy, Witold Walawski, który pełnił rolę inspektora ds. bezpieczeństwa oraz Ivan Lobashov jako debriefer/scorer. Zawody nadzorował także Jacek Barski – przedstawiciel Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego. Zawody nie odbyły by się bez zespołów pomiarowych, których liderami byli Piotr Wasilewski, wspomniany wcześniej Jacek Barski, Janek Gruszecki, Ryszard Kurowski oraz Kacper Bolek, opiekunem grup pomiarowych był Michał Romanowski, wsparcia udzielał także Krystian Trybus. Dzielnie pracowali w terenie uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie: Aleksandra Gałuszka, Tobiasz Gazda, Radosław Ginalski, Jakub Siuciak, Patryk Korona, Michał Banek, Jakub Gonet, Kacper Węgrzyniak, Szymon Samborski, Maciej Foryt, Kacper Jaracz, Karol Jurczyk, Jakub Blecharz, Kacper Bolek oraz Jakub Wieczorek. Rzetelnych danych meteorologicznych dostarczali Łukasz Kiełt i Małgorzata Marcinek.

Dzięki uprzejmości dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Pana Antoniego Dębca siedzibą sztabu było biuro zawodów zlokalizowane w hali przy ul. Bursaki 29. Dużego wsparcia w przygotowaniu siedziby udzielił również Pan Andrzej Cycak. Biuro było w każdej chwili do dyspozycji załóg oraz mieszkańców, którzy mogli zasięgnąć szerszych informacji nt. zawodów. Koordynacją siedziby zawodów zajmowali się Wiktor Więcek i Grzegorz Matejczuk. Jakub Mika pełnił rolę kierownika biura sportowego. O wszelkie detale dbali: Anna Świętnicka, Małgorzata Janocha, Justyna Gądek, Marta Grodecka, Roksana Śnieżek, Ewa Trybus, Roland Janocha, Piotr Surma, Marek Świętnicki, Krzysztof Dubis i Daniel Kwaciszewski. Załogi miały serwowane pyszne śniadanie i obiadokolację z restauracji „Artis” z Moderówki.

Organizatorzy umożliwili mieszkańcom jak najbliższy kontakt z załogami i balonami. W piątek (drugi dzień imprezy, a pierwszy startów) odbył się nocny pokaz balonów na rynku. Licznie przybyli mieszkańcy i goście podziwiali rozświetlone balony. Olbrzymie zainteresowanie pokazem przełożyło się na zorganizowanie drugiego pokazu (nieujętego w programie zawodów), w którym uczestniczyli głównie rodzice z dziećmi. Można było wsiąść do kosza i na uwięzi wznieść się kilka metrów, by móc poczuć się jak pilot tego wspaniałego statku powietrznego.

W tym roku zawody można było śledzić także na specjalnym telebimie rozstawionym na rynku. Transmisję zawodów balonowych prowadził krośnieński portal internetowy krosno24.pl

Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród odbyło się w restauracji „Artis” w Moderówce. W bankiecie wzięły udział załogi balonowe, zaproszeni gości, przyjaciele i sympatycy Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej oraz władze miasta Krosna. Organizatorów swoją obecnością zaszczycili: Prezydent Miasta Krosna Pan Piotr Przytocki, Z-ca Prezydenta Miasta Krosna Pan Bronisław Baran, Przewodniczący Rady Miasta Krosna Pan Zbigniew Kubit, Radna Rady Miasta Krosna - przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji Pani Anna Dubiel oraz sponsorzy Prezes Zarządu Splast Sp. z o.o. Pan Tadeusz Sanocki, Dyrektor Górniczego Sanatorium Związkowego „Górnik” w Iwoniczu Zdroju Pan Stanisław Tasz. Wszystkie załogi otrzymały nagrody i upominki ufundowane przez krośnieńskie huty szkła. Podziękowano wieloletniemu przyjacielowi fundacji, pomysłodawcy pucharów dla trzech pierwszych miejsc Panu Manuelowi Luiz Trillo. Uhonorowano również gazmajstra, prawdziwą kopalnię wiedzy balonowej i lotniczej, znanego i bardzo szanowanego w całym kraju mistrza Andrzeja Kolendowskiego. Młodsze pokolenie w osobie Grzegorza Hendzla szkoli się pod jego profesorskim okiem.

Od ponad dwudziestu lat, tu u nas w Krośnie ziemia łączy się z niebem w duchu sportowym i w szlachetnym celu, jaką niesie za sobą działalność Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej. Nie byłoby kontynuacji tej wspaniałej inicjatywy, gdyby nie ciężka praca i determinacja Grażyny Więcek i Zygmunta Jerzyka.

Podziękowania i słowa wielkiego uznania skierowali do nich młodzi wiceprezesi fundacji – Jakub Mika, Wiktor Więcęk i Grzegorz Matejczuk. Starsze pokolenie powoli ustępuje, przekazując wiedzę, dzieląc się doświadczeniem i udzielając cennych rad. Grażyna Więcek i Zygmunt Jerzyk otrzymali kwiaty i symboliczne prezenty, a zgromadzeni na sali goście nie kryli łez wzruszenia.

Górskie Zawody Balonowe w Krośnie, to jedne z najpiękniejszych i najbardziej widowiskowych wydarzeń sportowych w Polsce. Zawodom towarzyszyła świetna atmosfera i rewelacyjna pogoda. Warunki meteorologiczne do startów były znakomite.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom, gościom, sponsorom, władzom miasta, pilotom i ich załogom, mediom, fotografom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji XXI Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych. Do zobaczenia za rok!

Sponsorzy XXI edycji zawodów: IDS-BUS Sp. z o.o., Splast Sp. z o.o., Górnicze Sanatorium Związkowe „Gornik” w Iwoniczu Zdroju, Glasmark Sp. z o.o., Piwniczanka S.A., Grupa Plastic Worx, Krosart Producent Reklam, Wipmeb Sp. z o.o., Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Krośnie, AS-POL, AS-FOL, Zespół Szkół Mechanicznych im. Stanisława Staszica w Krośnie, Mika Glass, Multigastro Michał Kopa, Pielach Krosno Serwis Ogumienia, Dunlop, Goodyear oraz Pirelli.

Organizatorami XXI Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie byli: Prezydent Miasta Krosna, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Mościcki Klub Balonowy.

Zachęcamy do zaglądania na stronę www.gorskie-zawody-balonowe.pl po nowe zdjęcia!


Przeczytaj również:
XXI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie rozegrane

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony