75 lat lotniska w Aleksandrowicach

Gorpol

Zapraszamy do lektury artykułu Wojtka Gorgolewskiego o uroczystościach rocznicowych oraz historii lotniska w Aleksandrowicach i Szkole Lotniczej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

***

31 maja 2011 roku mija 75 rocznica uroczystego otwarcia lotniska w Aleksandrowicach (wtedy koło Bielska-Białej, dzisiaj dzielnica miasta) połączonego z otwarciem ufundowanej przez Ligę Obrony Przeciw Lotniczej i Przeciwgazowej szkoły pilotów nazwanej Szkołą Lotniczą im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szkoła Lotnicza była pierwszym tego typu ośrodkiem Ligi w Polsce Uroczystość miała miejsce w niedzielę 31 maja 1936 roku, w pierwszym dniu Zielonych Świąt. Przewidywany był zlot około 30 samolotów wojskowych i sportowych, pokaz akrobacji szybowcowych wykonanych przez powracających z międzynarodowych zawodów w Budapeszcie harcerzy Mynarskiego (rekordzisty Polski), Derendowskiego i Kuli. Pokaz startu i lądowania na samolocie RWD 13 miał wykonać pilot Doświadczalnych Warsztatów Lotniczych inżynier Pronaszko. Dzień ten był również Dniem Podoficera, nastąpiło bowiem uroczyste przekazanie ufundowanych samolotów śląskiemu wojewódzkiemu komitetowi LOPP.

Najpiękniej położone lotnisko w Polsce, a może i w Europie. Bez dwóch zdań. Widok od północnego-wschodu/ fot. Wojciech Gorgolewski (więcej zdjęć na: www.gorpol.pl)

Pogoda przed południem była dobra, po południu się popsuła. Cały obiekt lotniskowy był pięknie utrzymany w czystości i porządku, udekorowany flagami i girlandami. Przy wejściu, jak pamięta Tadeusz Góral, harcerze sprzedawali okolicznościowe znaczki metalowe z sylwetką szybowca do przypięcia w klapie oraz wydrukowane jednodniówki. Wokół lotniska od wczesnych godzin rannych gromadziły się tłumy. Na uroczystość przybyli wiceminister komunikacji inż. Bobkowski, prezes Zarządu Głównego LOPP gen. Berbecki, wojewoda Grażyński, delegaci korpusów podoficerskich z okręgów korpusów, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) i Marynarki Wojennej.

Obszerny artykuł dostępny jest na stronie

gorpol.pl

Warto obejrzeć także zamieszczone przez Autora zdjęcia lotniska - dziś oraz kilka historycznych fortografii wraz ze "Sprawozdaniem Zarządu Obwodu Powiatowego L.O.P.P. w Bielsku za rok 1936"

Źródło: Gorpol
comments powered by Disqus