Zaduszki historyczne – spotkanie poświęcone pamięci pilota Jana Barana

Zaduszki historyczne - spotkanie poświęcone pamięci pilota Jana Barana (fot. Gminna Biblioteka Publiczna Boguchwała)

Zaduszki historyczne to wydarzenie cykliczne. Zapraszamy fanów lotnictwa na spotkanie poświęcone pamięci Jana Barana, pochodzącego z Lutoryża pilota, reprezentanta Polski w lotnictwie sportowym. Spotkanie odbędzie się 15 listopada 2019 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Lutoryżu, Lutoryż 189 A.

W programie spotkania przybliżenie sylwetki Jana Barana we wspomnieniach Andrzeja Marszałka – Dyrektora Aeroklubu Rzeszowskiego. Będą też wystąpienia gości oraz wystawa. Podczas spotkania odbędzie się też promocja książki pt. "Skrzydła nad Wisłokiem" Szymona Jakubowskiego. Organizatorem spotkania jest Gminna Biblioteka Publiczna Boguchwała.

Jan Baran urodził się w 1947 roku w Lutoryżu. Latanie rozpoczął jako uczeń szkoły średniej. Studiował w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Rzeszowie, zostając prekursorem absolwentów kierunku pilotażowego. Podczas studiów podjął pracę w zakładach WSK Rzeszów. Od 1978 roku pracował w PLL „Lot”, początkowo przez rok jako drugi pilot, następnie jako pierwszy pilot w stopniu kapitana i pilotując maszynę An-24. Był podporucznikiem rezerwy lotnictwa PRL.

Jako pilot sportowy był zawodnikiem Aeroklubu Rzeszowskiego. Karierę piloty rozpoczął w 1963 roku. Był pilotem sportowym od początku lat 70. W zawodach mistrzostw Polski w konkurencji rajdowo-nawigacyjnej zdobył złoty medal w 1974 roku, srebrny medal w latach 1972, 1979. Startował w mistrzostwach świata rajdowo-nawigacyjnych oraz w lataniu precyzyjnym, zdobywając w tej drugiej kategorii na MŚ 1983 roku w norweskim Skien srebrny medal indywidualnie i złoty medal drużynowo. Na MŚ 1984 roku w Parmie we Włoszech zdobył srebrny medal drużynowo. Łącznie startował na mistrzostw świata cztery razy, zdobywając pięć medali. Na turniejach Mistrzostw Europy wystąpił dwa razy. Łącznie wylatał ok. 4900 godzin.

Trzykrotnie otrzymał Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Zajął drugie miejsce w plebiscycie na najpopularniejszego sportowca Polski południowo-wschodniej, organizowanego przez dziennik „Nowiny” za rok 1983.

W zakończonych w weekend 11-12 sierpnia 1984 r. na wojskowym lotnisku Baldonnel koło Dublina w Irlandii Mistrzostwach Europy w Lataniu Precyzyjnym 1984 zajął 14. miejsce. Po południu 12 sierpnia 1984 r. na zakończenie mistrzostw uczestniczył w zespołowym demonstracyjnym pokazie latania precyzyjnego wraz z innymi Polakami, Krzysztofem Lenartowiczem i Witoldem Świadkiem i poniósł śmierć w wypadku pilotowanego samolotu PZL-104 Wilga 35A o oznaczeniu SP-AFX w hrabstwie Meath około 25 mil od Dublina (według relacji leciał po kręgu na wysokości ok. 100 m, po prawidłowo wykonanym skręcie w lewo, wyszedł na prostą, po czym samolot z niewyjaśnionych przyczyn spadł pionowo na ziemię). 18 września 1984 jego zwłoki zostały przetransportowane do Polski na lotnisko Rzeszów-Jasionka, skąd przywiezione do rodzinnego Lutoryża, gdzie odbył się pogrzeb. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
(Nota biograficzna: Wikipedia)

Już 15 listopada br. zapraszamy do Lutoryża na spotkanie poświęcone pamięci pilota Jana Barana.

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna Boguchwała
comments powered by Disqus