Inwestycja w Czerninie. Lądowisko oraz certyfikowany symulator lotów
Jak poinformował Portal Gmina Dygowo, w Czerninie niespełna 200 metrów od terenu, na którym powstanie Inkubator Przemysłowy, Aeroklub Ziemi Kołobrzeskiej i spółka Aeroprzystań Kołobrzeg zamierzają zainwestować w budowę lądowiska oraz w zakup symulatora lotów do szkolenia pilotów zawodowych.
Szczegóły przedsięwzięcia przedstawili wójt Gminy Dygowo, Grzegorz Starczyk oraz przedstawiciele inwestorów Piotr Bryndza i Jan Kozioł.
– Na początku 2022 roku wpłynął do Urzędu Gminy wniosek Aeroklubu Kołobrzeskiego o wydanie opinii dot. budowy w Czerninie lądowiska dla samolotów. Z uwagi na teren, na którym się znajdujemy, czyli przeznaczenie terenu w studium jako tereny rolne i z uwagi na brak planu zagospodarowania przestrzennego, a mając też na uwadze to, że w sąsiedztwie powstaje strefa ekonomiczna, to ta wstępna opinia została wydana. Jest to oczywiście opinia pozytywna – powiedział Grzegorz Starczyk, wójt Gminy Dygowo.
O całym projekcie więcej powiedział Piotr Bryndza, Prezes Spółki Aeroprzystań: – Wspólnie z Aeroklubem Ziemi Kołobrzeskiej spółka Aeroprzystań chce zrealizować lądowisko dla samolotów do 5700 kg. Będzie to pas utwardzony trawiasty wraz z centrum szkoleniowym i salą dydaktyczną dla szkoleń samolotowych.
– Razem ze wspólnikiem doszliśmy do wniosku, że ten teren jest najbardziej korzystny dla nas ze względu na to, że mamy bardzo długi odcinek równego pasa, który możemy przygotować pod budowę przyszłego lądowiska o długości 1000 m. Chcemy tutaj zainwestować w infrastrukturę hangarową, jak również w budowę centrum szkoleniowego, w którym będą się odbywały szkolenia pilotów zawodowych na symulatorze lotów, który w przyszłości chcemy zakupić. Będzie to bardzo atrakcyjna inwestycja nie tylko dla powiatu kołobrzeskiego, gminy Dygowo, ale dla całego Województwa Zachodniopomorskiego, z tego względu, że na terenie tego województwa nie ma jeszcze symulatora lotów certyfikowanego, który będzie wykorzystywany do szkoleń profesjonalnych – opowiedział Jan Kozioł, Prezes Aeroklubu Ziemi Kołobrzeskiej.
Plan umiejscowienia lądowiska w Czerninie (fot. gminadygowo.pl)
– Planujemy w trakcie realizacji przedsięwzięcia związanego z symulatorem lotów udostępniać go dla uczniów szkół w celu promocji lotnictwa oraz edukacji i pozyskiwania nowych pasjonatów lotniczych – dodał Jan Kozioł.
Na pytanie ile samolotów może takie lotnisko przyjmować, jakie są założenia, Prezes AZK powiedział: – Samoloty do 5700 kg to samoloty sportowe. Przewożą maksymalnie do 9 osób. My na ten moment jako spółka Aeroprzystań i Aeroklub Ziemi Kołobrzeskiej posiadamy samoloty szkolne dwuosobowe, jeden samolot mały pasażerski, którym prowadzimy loty widokowe, samolot czteroosobowy. W planie mamy zakup większego samolotu dwusilnikowego do szkoleń związanych ze szkoleniem pilotów zawodowych.
Na pytanie redaktora Marka Kawęckiego o ilość samolotów, które będą operowały z lądowiska Jan Kozioł powiedział: – W tamtym roku na lotnisku w Kołobrzegu, które w tym momencie jest wyłączone z ruchu, było około 2 tys. operacji, czyli 2 tys. startów i lądowań w ciągu roku.
Podczas prezentacji planów jeden z członków aeroklub wykonał niski przelot nad przyszłym lądowiskiem, aby pokazać jakimi samolotami dysponuje AZK i i spółka Aeroprzystań. Jak można było usłyszeć hałas tego samolotu był niewielki, gdyż są to samoloty ultralekkie posiadające nowoczesne silniki.
Na pytanie, kiedy rozpocznie się inwestycja odpowiedział Grzegorz Starczyk: – Jeśli chodzi o kwestię formalną, chcielibyśmy, żeby ta dokumentacja, która jest niezbędna, w pierwszym półroczu została ukończona, zaś realizacja zadania rozpoczęła się po zbiorze plonów. Myślę, że w drugim półroczu tego roku. Przy czym są to warianty optymistyczne. Różnie to po drodze może być. Ale takie mamy plany.
Padło również pytanie, którędy będzie można dojechać na to lotnisko.
– Planujemy, że dojazd będziemy chcieli zrobić od drogi Czernin Kolonia, którą pewnie będziemy musieli w jakiś sposób poprawić. Ale to wszystko przed nami. To wszystko będzie wyjaśnione w ciągu tego roku – odpowiedział wójt Gminy Dygowo.
Więcej informacji na stronie www.gminadygowo.pl
Komentarze