Pociągiem na lotnisko w Goleniowie pojedziemy w czerwcu 2013 roku

Terminal lotniska Szczecin Goleniów

Trwają prace na nowej linii kolejowej, która połączy Szczecin z lotniskiem w Goleniowie. Jednocześnie trwa ankietowanie pasażerów. O tym jak wypromować nowe połączenie z terminalem możemy dowiedzieć się w Warszawie. Łącznik do portu lotniczego Szczecin - Goleniów będzie prowadził od linii kolejowej nr 402 łączącej Goleniów z Kołobrzegiem. Będzie miał długość 4 km i 340 metrów.

- Obecnie trwają pracę przy budowie peronu obok terminalu - mówi Romana Nakoneczna ze szczecińskiego oddziału PKP PLK SA Centrum Realizacji Inwestycji.

Prace przy łączniku rozpoczęto w grudniu 2011 roku. Po zainstalowaniu 2 przepustów, 3 przejazdów (kat. D, czyli pozbawionych urządzeń ostrzegawczych, są jedynie znaki drogowe) oraz urządzeń sterowania ruchem, peronu i wiaty przy terminalu łącznik ma być oddany do użytku w czerwcu 2013 roku. Ruchem pociągów jadących do nowego przystanku będzie zarządzała nastawnia w Goleniowie.

Pociągi pasażerskie będą mogły poruszać się z prędkością 120 kilometrów na godzinę, a towarowe do 80 km/h. Czas przejazdu do portu lotniczego ze Szczecina Głównego ma wynieść 43 minuty, a z Kołobrzegu 90 minut. Już wiadomo, że linię lotniskową będzie obsługiwał m.in. zespół trakcyjny link. Całkowity koszt tej inwestycji, realizowanej w ramach RPO Województwa Zachodniopomorskiego, wyniesie 55 mln zł.

Jednocześnie wśród pasażerów trwa ankietowanie. - Trwa opracowywanie wyników ankiet - mówi Maria T. Markiewicz z Biura Informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Póki co możemy skorzystać z doświadczeń stolicy, gdzie linia kolejowa na Lotnisko Chopina działa od czerwca tego roku. Spytaliśmy warszawski Zarząd Transportu Miejskiego, czy kolej jest najpopularniejszym i najwygodniejszym środkiem transportu na lotnisko?

- Na razie nie jest i prawdopodobnie w najbliższym czasie takowym nie będzie - tłumaczy Magdalena Potocka z ZTM w Warszawie. - Są co najmniej dwie przyczyny. Po pierwsze, odległość lotniska od centrum Warszawy, na lotnisko można dojechać szybciej autobusem lub samochodem. Po drugie, niewielkie koszty podróży taksówką na odcinku centrum - lotnisko. Dla osób, które regularnie korzystają z transportu lotniczego przede wszystkim służbowo, koszt podróży taksówką (ok. 20 zł, 4-4,5 euro) jest niewielki.

Dowiedzieliśmy się także, że wśród pasażerów była przeprowadzona kampania reklamująca możliwość korzystania z kolei przy komunikacji z lotniskiem.

- Kampania informacyjno-promocyjna dotycząca lotniskowego połączenia kolejowego rozpoczęła się w ostatnim tygodniu maja - tłumaczy Potocka.

Informacje o nowym połączeniu można było znaleźć nie tylko na wyświetlaczach w pociągach i przystankach, reklamy pojawiły się także w biletomatach, w lokalnej telewizji i m.in. w punktach informacji turystycznej.

Źródło: Głos Szczeciński
comments powered by Disqus