Przejdź do treści
Źródło artykułu

Gliwice: w piątek Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów połączone z wyścigami latających maszyn

Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów, będące forum debaty o bezzałogowych statkach powietrznych, a także Mistrzostwa Polski Dronów Wyścigowych FPV, odbędą się w piątek w Arenie Gliwice – poinformowała w czwartek Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, będąca partnerem wydarzenia.

Jak wynika z czwartkowej zapowiedzi na portalu GZM, organizowana po raz czwarty przez Śląski Klaster Lotniczy konferencja Śląskie Dni Lotnictwa i Dronów jest poświęcona bezzałogowym statkom powietrznym w ujęciach technologicznym oraz gospodarczym.

Wydarzenie skupia przedstawicieli biznesu, nauki i samorządów: jest m.in. okazją do nawiązania współpracy pomiędzy przedstawicielami firm oraz podmiotów działających w branży lotniczej i dronowej.

„Podczas tegorocznej edycji swoimi doświadczeniami w obszarze bezzałogowych statków powietrznych podzielą się także przedstawiciele Metropolii, która od lat współpracuje z partnerami z kraju i zagranicy, aby wykorzystać drony w miejskiej mobilności powietrznej” – zaznaczono na portalu GZM.

Konferencję otworzą panele: „Drony wojskowe i ich rosnące znaczenie na teatrze wojennym. Czy polskie drony wzmocnią siły zbrojne RP i staną się przebojem eksportowym?”, „Śląsk zagłębiem dronowym? Szanse rozwoju lotnictwa i przemysłu dronowego, jako jednej z regionalnych inteligentnych specjalizacji”.

Kolejne tematy to: „Lotniska małe i duże. Zróżnicowana oferta lotnisk krajowych od portów międzynarodowych po lotniska regionalne i general aviation, znaczenie dla regionu śląskiego”, „Rozwój przemysłu lotniczego poprzez współpracę ze środowiskiem naukowo–badawczym i edukacyjnym”, „Znaczenie współpracy i ekspansji międzynarodowej dla wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw branży lotniczej” oraz „Drony w przestrzeni cywilnej. Osiągnięcia i szanse polskiego sektora dronowego”.

Dyskusji o dronach będzie towarzyszyć rozrywka. Tego samego dnia w Arenie Gliwice odbędą się bowiem Mistrzostwa Polski dronów wyścigowych FPV (first person view) - dynamicznej dyscypliny, w której piloci dronów zakładają gogle FPV i dzięki zamontowanym na statkach powietrznych kamerom obserwują lot swoich maszyn z perspektywy pierwszej osoby.

Ze względu na niewielką wagę i silniki elektryczne o dużym momencie obrotowym drony wyścigowe mogą bardzo szybko przyspieszać i manewrować z prędkością ponad 150 km/h. Bezzałogowe statki przemieszczają się między przeszkodami (bramkami), a obraz z kamer trafia też na ekrany dla publiczności. Całość odbywa się w zabezpieczonym obszarze.

Organizowane w Gliwicach mistrzostwa będą finałem rywalizacji pucharowej pilotów FPV w 2022 r. Po zakończeniu zawodów i podliczeniu punktacji z całego roku wyłoniona zostanie kadra na 2023 r., która będzie reprezentowała Polskę w przyszłym roku w zawodach międzynarodowych. (PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mmu/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony