Przejdź do treści
Otwarcie Lotniska Aeroklubu Kujawskiego
Źródło artykułu

75 lat temu powstało lotnisko Aeroklubu Kujawskiego

"Społeczeństwo Kujaw Pierwszemu Marszałkowi Polski Józefowi Piłsudskiemu", tak brzmi napis na replice tablicy z 1933 roku, którą z okazji 75-lecia lotniska w Inowrocławiu odsłonił w minioną sobotę prezydent Ryszard Brejza.

Podczas uroczystości historię lotniska przedstawił Stanisław Kowalewski, prezes Aeroklubu Kujawskiego. Idea budowy obiektu, symbolu państwowości polskiej zrodziła się już w 1863 roku. Społeczeństwo Kujaw zamierzało usypać "Kopiec Piastów". Na realizację tego przedsięwzięcia czekano aż 70 lat. W tym czasie na niebie pojawiły się pierwsze samoloty, zaczęło rozwijać się lotnictwo cywilne i wojskowe, a polscy piloci święcili coraz więcej triumfów.

Mieszkańcy Inowrocławia zdecydowali więc, że zamiast "Kopca" powstanie lotnisko. Rada Miejska podjęła stosowną uchwałę w 1930 roku. Mecenat nad budową objął wiceprezydent miasta Władysław Juengst, prezes Zarządu Miejskiego Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej .

7 czerwca 1933 roku 10 tys. uczniów i 2 tys. dorosłych mieszkańców Kujaw wysypało na terenie lotniska ziemię przyniesioną w woreczkach, zaś ówczesny prezydent Apolinary Jankowski podkreślił: "Lotnisko inowrocławskie Kopcem Piastów."

Tak po 70. latach został zrealizowany swoisty społeczny testament". Uroczyste otwarcie lotniska nastąpiło 24 września 1933 roku. Nadano mu imię Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piułsudskiego i odsłonięto pamiątkową tablicę. Do wybuchu II wojny światowej na inowrocławskim lotnisku odbyło się kilka ogólnopolskich imprez samolotowych i szybowcowych.

Powojenna historia lotniska rozpoczęła się już 17 marca 1945 roku. Wpierw pasjonaci lotnictwa działali pod szyldem Kujawskiego Klubu Aeronautycznego, który szybko zamieniono na Aeroklub Kujawski.

Okres powojenny, to czas licznych zawodów, szkoleń, a także powiększania płyty lotniska. To również okres zmagania się z poważnymi problemami, jak choćby skutkami tegorocznej nawałnicy, która spowodowała ogromne straty w sprzęcie i obiektach.

Aeroklub Kujawski zawsze miał jednak wspaniałych członków i przyjaciół. Po tegorocznych zniszczeniach nie ma już śladu, o czym przekonali się uczestnicy sobotniej uroczystości, którą zorganizowano w dopiero co odbudowanym hangarze.

Z okazji 75-lecia lotniska prezydent Inowrocławia Ryszard Brezja odsłonił w minioną sobotę replikę tablicy z 1933 roku, przypominającą o patronie marszałku Józefie Piłsudskim.

Dalsza część uroczystości odbywała się w hangarze aeroklubu. Tam prezes Stanisław Kowalewski wraz z dyrektorem klubu Jarosławem Rogowskim wyróżnili zasłużonych dla aeroklubu sportowców, działaczy oraz grono sponsorów i sympatyków.

Odznaczenia "Zasłużony dla Aeroklubu Kujawskiego" otrzymali m. in.:
Henryk Kucharski, Stanisław Białecki, Edmund Cieslik, Zbigniew Rakoczy, Janusz Sobolewski, Jerzy Wiśniewski, Tadeusz Dylewski, Roman Bury, Bogumił Hering, Jędrzej Skłodowski, Mirosław Nowicki, Grzegorza Zawadzki, Stanisław Ackerman, Tomasz Szczepański, Roman Czerwiński.
Wśród nagrodzonych znaleźli się m. in.:
Małgorzata Kucharska, Maciej Rudnicki, Piotr Nowak, Jan Bocianowski i Ryszard Jelonek.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony