Śladami Cichociemnych Powstańców Warszawskich – Gra miejska
Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej serdecznie zaprasza na pierwszą GRĘ MIEJSKĄ: Śladami Cichociemnych Powstańców Warszawskich, która zostanie przeprowadzona 2.10.2016 r., poczatek o godz. 12:00, zakończenie o godz. 16:00.
Cichociemnymi nazywano żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych – spadochroniarzy desantowanych w okresie II wojny światowej z Wielkiej Brytanii do okupowanej przez Trzecią Rzeszę Polski. Ochotnicy chcący zdobyć status Cichociemnego przechodzili ostrą selekcję i mordercze szkolenie w brytyjskich ośrodkach Special Operations Executive. Byli przygotowywani do skoku i następnie działalności konspiracyjnej w oddziałach ZWZ a później AK. Zrzuty miały miejsce od lutego 1941 do grudnia 1944 roku. W tym okresie przerzucono do Polski 316 żołnierzy, w tym jedną kobietę. Obecnie tradycje legendarnych Cichociemnych dziedziczy Jednostka Wojskowa GROM. Nadanie Jednostce imienia „Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej” miało miejsce w sierpniu 1995 roku.
Gra adresowana jest do Wszystkich grup wiekowych, począwszy od dzieci i młodzieży, a kończąc na tych, dla których okres Powstania Warszawskiego nie jest jedynie treścią przekazu historycznego, a częścią historii Ich życia.
Zadaniem uczestników gry jest zdobywanie poszczególnych „barykad” powstańczych poprzez odpowiedzi na pytania i realizację zadań.
Pierwszy zestaw pytań uczestnicy otrzymują na starcie gry – skrzyżowanie ulic Żytniej i Młynarskiej, zaś kolejne na każdym „posterunku”. Aby otrzymać kolejny zestaw lokalizacyjny, uczestnicy muszą odpowiedzieć na pytanie, które porusza aspekty historyczne oręża polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem udziału Cichociemnych w Powstaniu Warszawskim.
Pytania wymagają lektury 7 biogramów Cichociemnych związanych z miejscami, w których rozegra się Gra Miejska. Warto się z nimi zapoznać, aby potem móc odpowiedzieć na pytania:
• Bolesław Kontrym
• Edmund Marynowski
• Józef Zając
• Stefan Mich
• Tadeusz Runge
• Tomasz Jan Wierzejski
• Władysław Miciek
Warunkiem udziału w grze jest zarejestrowanie Zespołu liczącego od 4 do 10 osób. Dopuszcza się udział pojedynczych graczy (pełnoletnich). Rejestracji dokonać można do dnia 28.09.2016 r. poprzez wypełnienie karty zgłoszenia na Facebook-u.
Celem gry jest kształtowanie tożsamości dzieci, młodzieży i dorosłych w zakresie patriotyzmu, historii i bohaterstwa Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej na przykładzie Ich udziału w walkach powstańczych – przez upowszechnienie i popularyzację wiedzy o 91 Cichociemnych, którzy niejednokrotnie walczyli w pierwszej jego linii oraz aktywizację szerokiej rzeszy odbiorców do udziału w przedsięwzięciu o charakterze patriotycznym związanym z rocznicą Powstania Warszawskiego.
Więcej informacji w Regulaminie, na stronie Fundacji oraz na stronie wydarzenia.
Komentarze