Memoriał Alka Dernbacha w Chrcynnie

Alojzy Dernbach na lotnisku (fot. forum.lotnik.org)

Zapraszamy pilotów mikrolotów do udziału w Memoriale Alka Dernbacha, który zostanie rozegrany w dniach 27-29 sierpnia 2021 roku na lądowisku w Chrcynnie.

Podstawowym celem tej imprezy jest upamiętnienie Alka. Przede wszystkich chcemy się spotkać, porozmawiać, polatać, podyskutować, pochwalić swoimi sprzętami. W wielu rozmowach z Alkiem wiem – że brakowało mu imprez o takim charakterze, które integrują naszą społeczność i jednocześnie sprzyjają jej rozwojowi – mówi Ryszard Lewandowski.

Bardzo bym chciał, żeby impreza była dostępna dla każdego z pilotów – zarówno tych doświadczonych jak i początkujących. Dlatego nie planujemy żadnych ambitnych zawodów, a raczej okazje do wspólnego polatania w ciekawej formie – dodaje.

Plan Memoriału będzie jeszcze ulegał pewnym zmianom ale poniżej założenia:

I Dzień (piątek)
Czas na przylot wszystkich załóg, kotwiczenie, rozbicie namiotów, ewentualne zakwaterowanie itd. Dla chętnych wieczorne ognisko z kiełbaskami i wodą mineralną (również).

II Dzień (sobota)

  • Ranek – bardzo proste zawody, a właściwie zabawa w odnajdywanie zdjęć na niewielkiej – około godzinnej trasie. To będzie rzeczywiście bardziej zabawa niż zawody, bo trasa będzie prosta, zdjęć niezbyt dużo. Przelot organizujemy o poranku żeby polecieć mógł również ten kto nie przepada za termiką i jednocześnie żebyśmy w minimalnym stopniu zakłócali działanie strefy spadochronowej.
  • Wczesnym popołudniem omówienie wyników i wręczenie symbolicznych nagród dla zwycięzców.
  • Późnym popołudniem wspólny przelot wszystkich załóg gdzie z powietrza odwiedzimy dom Alka, Nasielsk, Zalew Zegrzyński, Narew, Pułtusk. Przelot to będzie też okazja do pokazania się okolicznym mieszkańcom, licznym gościom strefy spadochronowej AW.
  • Wieczorem – krótkie spotkanie, prezentacja gdzie obejrzymy archiwalne materiały, mapy, notatki z zawodów – z prywatnego archiwum Alka.
  • Wieczorem ognisko z kiełbaskami, wodą mineralną... itd.

III Dzień (niedziela)
Dzień w całości przeznaczony na odloty załóg.

Każdy z pilotów przylatujących na Memoriał musi posiadać odpowiednie i ważne wymagania do realizacji takiego lotu w tym ważne ubezpieczenie OC. Pamiętajcie, że impreza ma charakter towarzyski i w jej ramach nie zapewniamy ubezpieczenia – informuje Ryszard Lewandowski.

Przyloty
Na lotnisku w Chrcynnie mamy prężnie działającą strefę spadochronową Aeroklubu Warszawskiego. Stale latają na zakładkę dwie Cessny Caravan, a w powietrzu mamy dużą liczbę skoczków. Na pewno podczas imprezy będzie aktywna strefa TR45 dlatego wlot będzie możliwy wyłącznie dla statków powietrznych ze sprawnym radiem z separacją 8.33kHz (częstotliwość Chrcynna to 122.205MHz). Zgodnie z przepisami "właściciel" strefy TR może zezwolić na wlot w strefę - ale nie ma takiego obowiązku. Dlatego prośba - żeby wszyscy przylatujący zgłosili do mnie fakt przylotu wcześniej. Postaram się skoordynować Wasz przylot i uczynić go jak najmniej utrudnionym.

Bardzo zachęcam do przylotu również pilotów, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia w takim "gęstym" lataniu – zaprasza do udziału w imprezie Ryszard Lewandowski.

Więcej informacji na stronie www.forum.lotnik.org


Alojzy Dernbach był najbardziej utytułowanym polskim pilotem lotniowym, motolotniowym, samolotowym i wiatrakowcowym. Wiele lat był członkiem Aeroklubu Warszawskiego oraz Mikrolotowej Kadry Narodowej. Przygodę z lotnictwem rozpoczął w 1980 r. od lotni. Dwa lata później był już Mistrzem Polski, a w 1989 r. ustanowił rekord Polski w przelocie, pokonując na lotni 102 km. W dniu 19 listopada 2019 roku na swoim macierzystym lotnisku w Chrcynnie zginął śmiercią pilota. Więcej o Alku Dernbachu TUTAJ i TUTAJ.

Źródło: Forum Miłośników Lotnictwa
comments powered by Disqus