Przejdź do treści
AC-130H Spectre wyrzucający race (fot. U.S.Air Force/Senior Airman Julianne Showalter/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

"Supersamoloty bojowe" – dziś na kanale FokusTV

Dziś o godzinie 22:45 fani lotnictwa będą mogli zobaczyć pierwszy odcinek filmu pt. "Supersamoloty bojowe" na kanale FokusTV.

To kolejna odsłona popularnego cyklu o najpotężniejszych statkach powietrznych, które są lub były na wyposażeniu amerykańskich sił zbrojnych. W programie wykorzystano m.in. rzadko prezentowane materiały nakręcone w trakcie walk oraz niezwykłe opowieści pilotów, którzy pilotowali te maszyny.

W szóstej serii programu zaprezentowane są konstrukcje, które zmieniły oblicze lotnictwa wojskowego. Gdy radziecki MiG-15 po raz pierwszy pojawił się nad ogarniętą wojną Koreą, Amerykanie byli zszokowani jego możliwościami. Ten zwinny myśliwiec z napędem odrzutowym, zdolny do nurkowania z prędkością ponaddźwiękową, przewyższał wszystkie ówczesne maszyny.

Poznamy też historię pięciu innych samolotów. Jeden z odcinków poświęcony jest jednej z najbardziej śmiercionośnych maszyn wojskowych na świecie – niepowstrzymanemu AC-130, po raz pierwszy użytemu w walce podczas wojny wietnamskiej. Jego konstrukcja opiera się na wszechstronnym modelu samolotu transportowego C-130 Hercules. Dodano do niego potężne uzbrojenie – dwa działka, armatę i haubicę. AC-130 nie zrzuca bomb ani nie bije rekordów prędkości. Latając dniem i nocą na niskich wysokościach, strzela pociskami, jakich spodziewać by się można z czołgów lub okrętów.

Tym razem poznamy też historię samolotu, który podczas II wojny światowej mocno przyczynił się do zwycięstwa aliantów na Dalekim Wschodzie. F6F Hellcat to specjalnie skonstruowany myśliwiec, zaprojektowany w odpowiedzi na japoński ACM Zero. Za sprawą hellcatów, amerykańska marynarka zdobyła kontrolę nad Pacyfikiem i przewagę w całym konflikcie. Przy ich tworzeniu projektanci Jake Swirbul i Bill Schwendler uwzględnili uwagi pilotów, którzy latali na myśliwcach F4F Wildcat. Dzięki temu amerykańskie lotnictwo wojskowe otrzymało maszynę, jakiej potrzebowało.

Kolejny odcinek poświęcony będzie również jednemu z najskuteczniejszych samolotów bojowych w amerykańskich siłach zbrojnych, będącemu także na wyposażeniu armii jedenastu innych krajów. Naddźwiękowy samolot myśliwsko-bombowy dalekiego zasięgu zdolny do działania w każdych warunkach pogodowych, McDonnell F-4 Phantom II, należy do najlepszych maszyn tego typu, skonstruowanych w XX w. Wszedł do służby w roku 1960, początkowo będąc na wyposażeniu US Navy. Następnie F-4 trafiły też do Korpusu Piechoty Morskiej i Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Brały udział w wojnie wietnamskiej, bombardując pozycje wroga. Kolejnym poważnym konfliktem, podczas którego wykorzystywano phantomy, była operacja "Pustynna burza".

Z szóstej serii programu dowiemy sie również więcej o maszynie pomyślanej jako samolot bojowy na miarę XXI wieku – poruszający się z prędkością naddźwiękową bez użycia dopalacza, superzwrotny, wykonany w technologii stealth, z systemem skomplikowanych czujników – F-22 Raptor. Prace nad tym modelem przebiegały z komplikacjami, spowodowanymi opóźnieniami, przekroczeniem budżetu oraz zmieniającym się układem geopolitycznym. Raptor to efekt kooperacji Boeinga z koncernem Lockheed Martin. Jest skonstruowany tak, aby zminimalizować ryzyko wykrycia go, m.in. dzięki specjalnemu kształtowi i materiałom, z których został zbudowany, oraz maskowaniu emisji fal podczerwonych.

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia 1 odcinka filmu "Supersamoloty bojowe" – 21 kwietnia (wtorek), o godz. 22:45 w FOKUS TV.
Na następne odcinki zapraszamy w kolejnych dniach o godz. 22:35.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony