ZeroAvia oblatała Pipera Malibu napędzanego ogniwami wodorowymi

Pipera Malibu napędzany ogniwami wodorowymi, fot. flyingmag

W ostatnich dniach, zmodernizowany Piper Malibu Mirage wykonał krąg wokół lotniska w Cranfield w Anglii i wyglądało to jak typowy lot. Jednak to, co warto podkreślić to fakt, że był on napędzany ogniwami wodorowymi i według firmy ZeroAvia, był to pierwszy na świecie lot samolotu komercyjnego wykorzystującego napęd tego typu.

ZeroAvia jest wiodącym innowatorem w dekarbonizacji lotnictwa, a dążenie do tego procesu jest pierwszym krokiem do uświadomienia możliwości przejścia od paliw kopalnych do bezemisyjnego wodoru, jako podstawowego źródła energii w lotnictwie komercyjnym. Firma twierdzi, iż już w najbliższej przyszłości samoloty napędzane wodorem będą dorównywać pod względem zasięgu i udźwigu obecnym konstrukcjom wykorzystującym paliwa kopalniane.

„Następnym krokiem dla lotnictwa napędzanego wodorem będzie samolot mający od 10 do 20 miejsc, co stanowi minimalną pojemność dla komercyjnego statku powietrznego. W ZeroAvia już teraz usilnie dążymy do tego celu, planując do końca tego roku lot na o wiele większą odległosć”- powiedział Val Miftakhov, prezes spółki. „Współpracujemy również z organami regulacyjnymi, aby opracować normy prawne określające użytkowanie samolotów napędzanych wodorem”, dodał.


Przełomowy lot jest częścią projektu HyFlyer, sekwencyjnego programu badawczo-rozwojowego wspieranego przez rząd Wielkiej Brytanii. Obejmuje on rozwój napędzanej ekologicznym napędem sześciomiejscowej konstrukcji, która przed końcem roku ma wykonać prawie 500 km lot z lotniska na Orkadach. Odległość ta jest mniej więcej równoważna ruchliwym trasom łączącym Los Angeles z San Francisco lub Londyn z Edynburgiem. Innowacyjny program ZeroAvia jest częściowo finansowany z brytyjskiego rządowego programu Aerospace Technology Institute (ATI).

Źródło: flyingmag.com
comments powered by Disqus