FLY FILM FESTIVAL 2012 - podsumowanie

Fly Film Festival 2012 (samolot)

III Międzynarodowy Festiwal Filmów Lotniczych/Fly Film Festival 2012 odbył się w dniach 9-10.11.2012 w warszawskiej Kinotece. Podczas dwóch dni trwania festiwalu sala kinowa wypełniała się po brzegi. Podobne „oblężenie” przeżywały stoiska naszych Partnerów i Patronów. Imprezę dla fanów lotnictwa, która ma za zadanie integrować środowisko lotnicze (baloniarzy, przedstawicieli lotnictwa sanitarnego, wojskowego, cywilnego, modelarzy) zakończyła uroczysta Gala rozdania nagród.

Uroczysta inauguracja festiwalu odbyła się na pokładzie samolotu An-26, na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje, a jedną z nich był pokaz ubiegłorocznego zdobywcy Grand Prix – filmu „Infinity Himalaya”.

Od piątku impreza zaczęła nabierać rozpędu. Festiwalowa recepcja od samego rana była oblegana przez fanów lotnictwa i nikt nie odchodził od niej z pustymi rękami. Liczne konkursy i zabawy wymyślane przez Komitet Organizacyjny przyciągały nie tylko młodzież, ale i osoby starsze. Wypełnione wystawami o tematyce lotniczej i innymi atrakcjami korytarze warszawskiej Kinoteki w połączeniu z zapełnionymi salami projekcyjnymi tworzyły znakomity obraz festiwalu. W hallu głównym stał fotel katapultowy K-36 z Miga-29, a nad nim podziwiać można było model samolotu przygotowany przez Bemowskie Centrum Kultury Art.Bem. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się profesjonalny symulator lotniczy. Zorganizowane w piątek spotkania – z dęblińską „Szkołą Orląt” oraz fotografem Sławomirem hesją Krajniewskim przyciągnęły młodzież szkolną, głównie z Europejskich Szkół Lotniczych „SIMP”, ale też uczestników festiwalu. W godzinach wieczornych szansę zaprezentowania swojego fachu miała również Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, a najlepiej pracę kontrolerów ruchu lotniczego zobrazował film „Jak Narkotyk”.

Sobota była dniem kończącym całą imprezę. Jednak zanim nastąpiło jej zwieńczenie goście mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z kapitanem Tadeuszem Wroną, któremu udało się wylądować „na brzuchu”, przez co na stałe zapisał się w annałach polskiego lotnictwa. Kapitanowi towarzyszyły dwie wojskowe załogi Orlików z Radomia, które miały podobne doświadczenia. W hallu Kinoteki goście podziwiali fotografie Sławka hesji Krajniewskiego i przewodniczącego Jury festiwalu – Karola Strasburgera, a także stoiska wystawowe m.in.: „Szkoły Orląt”, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Wojskowej Akademii Technicznej.

Na Gali finałowej Fly Film Festival 2012, którą poprowadził redaktor pilot Tadeusz Sznuk, poznaliśmy zwycięzców imprezy w poszczególnych kategoriach. Grand Prix III Międzynarodowego Festiwalu Filmów Lotniczych otrzymał film „Bomba w torcie” w reżyserii Wojciecha Królikowskiego. Za najlepszy film fabularny uznano „Flyboys – Bohaterska Eskadra” w reżyserii Tony’ego Bill’a. W kategorii dokument zwyciężyło dzieło Lidii Kłoskowskiej – „Jak Narkotyk”. Najlepszym filmem amatorskim jednogłośnie został film Grzegorza Marciniaka – „Piąte urodziny F-16 na 5+”. Francuski „Sky Fighters - Les Chevaliers du Ciel” otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia lotnicze. Publiczność najwyżej oceniła film Krzysztofa Włostowskiego – „Zatańczyć w chmurach”.

O oprawę artystyczną Gali zadbał muzyk – Robert Chojnacki oraz zespół Red Heels. Spotkanie uświetnili także swoją obecnością piloci zespołu akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” oraz kpt. Bolesław Radomski zeszłoroczny wicemistrz świata w lataniu precyzyjnym.

Publiczność, bardzo wysoko oceniła całą imprezę. Organizatorzy festiwalu zapraszają na czwartą edycję w 2013 roku.

 

Źródło: Fly Film Festival
comments powered by Disqus