Trzeci Sukhoi Superjet 100 dla sił powietrznych Tajlandii

Sukhoi Superjet 100 w barwach Sił Powietrznych Tajlandii

Sukhoi Civil Aircraft (SCAC) dostarczył trzeci i ostatni egzemplarz samolotu Superjet 100 (w konfirguracji VIP) do Royal Thai Air Force, realizując tym samym zamówienie z 2014 r. na konstrukcję, które znana jest również pod nazwą Sukhoi Business Jet.

Transakcja miała miejsce 19 czerwca, niecałe 24 miesiące po przekazaniu do Bangkoku  dwóch pierwszych konstrukcji tego typu. Są one wykorzystywane do transportu urzędników państwowych i wysokiej rangi oficerów wojskowych, a wszystkie wyposażone w trzy oddzielne kabiny: czteroosobową strefę VIP, sześcioosobową kabinę klasy biznes i 50-osobową dla pasażerów.

Siły powietrzne Tajlandii są pierwszym operatorem eksportowym wariantu SSJ100. Innym zagranicznym klientem jest Kazachska firma Kazakhmys, która w maju 2017 r. pozyskała pierwszy egzemplarz tego certyfikowanego przez Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego samolotu.

Kolejnym nabywcą odrzutowca ma być w 2019 r. prywatny właściciel z siedzibą w Zambii. Producent dostarczył do tej pory 10 egzemplarzy SBJ, z których większość jest użytkowana przez firmy rosyjskie, z tym najważniejszego klienta RusJet, czarterową firmę z siedzibą w Moskwie, która odebrała swojego pierwszego Superjet 100 w 2014 r.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus