Spike gotowy do testów naddźwiękowego demostratora

160907-spike-aerospace.jpg

Amerykański start-up Spike Aerospace rozpocznie testy skalowalnych, bezzałogowych demonstrantów, które mają sprawdzić założenia koncepcyjne samolotu S-512. Model SX-1.2 posłuży do przetestowania stabilności konstrukcji w locie. Każda kolejna faza testu będzie odbywała się na modelu w większej skali, aż do osiągnięcia docelowych wymiarów maszyny.

- Wykonaliśmy wiele obliczeń, ale dopóki samolot nie znajdzie się w powietrzu, nie jesteśmy pewni jak się zachowa – powiedział szef Spike, Vik Kachoria. Spike ukończył budowę dwóch bezzałogowych demonstrantów i jest w trakcie produkcji trzeciego egzemplarza. Firma planuje testy w locie z dużą prędkością w połowie 2018 roku, a następnie do końca 2019 r. ma rozpocząć pilotażowe loty naddźwiękowe.

Naddźwiękowy biznes-jet S-512 ma wzbić się w powietrze w 2021 r., a jego dostawy do klientów mają ruszyć dwa lata później. Samolot zabierze na pokład 18-osób, a maksymalna prędkość wyniesie Mach 1.6 przy zasięgu wynoszącym 11 500 km. Cena statku powietrznego nie została jeszcze ustalona. 

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus