Quest Aircraft chce podwoić produkcję modelu Kodiak

Kodiak 100.jpg

Firma Quest Aircraft poinformowała, iż zamierza niemal podwoić tempo produkcji turbośmigłowego modelu Kodiak z 16 w 2011 r. do 30 w roku bieżącym. Cena samolotu została skalkulowana na poziomie 1.75 mln dolarów.

"Naszą intencją jest zwiększenie mocy produkcyjnych pomiędzy chwilą obecną, a połową tego roku", powiedział Steve Zinda, dyrektor sprzedaży i marketingu w Quest Aircraft. "Kluczem do podbicia rynku będzie zoptymalizowanie procesów produkcyjnych, co sprawi, że 90 osób pracujących przy siedmiu punktach montażowych będzie w stanie złożyć jeden samolot w dziesięć dni", dodał.

"Sprawdzamy, jakie elementy konstrukcji możemy udoskonalić, tak aby montaż przebiegał sprawniej i efektywniej. Plan jest taki, żeby zmniejszyć czas budowy do siedmiu dni, z tą samą liczbą linii montażowych. Będziemy w tym celu żonglować obciążeniem pracy i liczbą personelem w celu zapewnienia lepszego wsparcia", wyjaśniał Zinda.

Podobnie jak inni producenci tego typu konstrukcji, posiadająca siedzibę główną w Sand Point, w stanie Idaho firma, widzi możliwość sprzedaży około 60% jej produktów w krajach, w których operatorzy szukają ekonomicznych samolotów do operowania z nieutwardzonych pasów startowych. Brazylijski certyfikat dla Kodiaka, który Quest uzyskał pod koniec stycznia br., pozwoli otworzyć ogromny rynek zbytu i umocnić i tak już silną pozycje spółki w Ameryce Łacińskiej. Dodatkowo, samolot jest obecnie w procesie certyfikacji w siedmiu innych krajach.

Wprowadzane zmiany obejmują skonfigurowanie na nowo wnętrza, dodanie nowych opcji awioniki oraz wyposażenia do sprawowania misji nadzoru. "Już teraz testujemy nasze miejsce na rynku", powiedział Zinda. "Stale słyszę od klientów, że śmigłowce są zbyt drogie w eksploatacji do wykonywania misji nadzoru. Teraz skupimy się na naszej pracy i dostarczymy na rynek zmodyfikowany model jeszcze w 2012 roku".

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus