Produkcja A320 w Chinach przedłużona poza rok 2016

A320neo JETSTAR

Koncern Airbus podpisał umowę z państwową chińską spółką Aviation Industry Corporation of China (AVIC) oraz Tianjin Free Trade Zone (TJFTZ) o kontynuacji montażu końcowego modelu A320 w Tianjin po roku 2016, do kiedy obowiązuje obecne porozumienie.

Oznacza to, że Airbus może produkować w Chinach zmodernizowaną wersję A320neo. Umowa została podpisana 30 sierpnia w Pekinie i jest częścią uzgodnień pomiędzy Europą, a Chinami zawiązanych w obecności kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Chin Wen Jiabao. Uroczysta ceremonia miała miejsce w momencie zakończenia montażu 100 egzemplarza samolotu tego typu w Państwie Środka.

"Ukończenie montażu 100 samolotów rodziny A320 na linii Airbus Tianjin stanowi milowy krok dla współpracy pomiędzy koncernem Airbus, a Chinami, jak również strategii firmy do umiędzynarodowienia-jednego z filarów wizji Airbusa na przyszłość”, powiedział Fabrice Bregier,  prezes Airbusa.

Airbus uzyskał swoje pierwsze zamówienie z Chin na model neo kilka dni temu, kiedy firma ICBC Leasing zamówiła 20 egzemplarzy modelu A320neo i 30 A320. W 2005 roku Airbus podpisał porozumienie z chińskim rządem na utworzenie linii montażu końcowego w Chinach, trzeciej po Tuluzie i Hamburgu i pierwszej poza granicami Europy.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus