Prezentacja nietypowych B757 podczas targów MEBAA

Samoloty B752 na wystawie MEBAA

Podczas konferencji Stowarzyszenia Lotnictwa Biznesowego rejonu Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki (MEBAA), która w dniach od 6 do 8 grudnia odbywała się w Dubaju, zostały zaprezentowane dwa nietypowe samoloty B752 napędzane silnikami Rolls-Royce.

Z zewnątrz obie konstrukcje wyglądały podobnie, jednak zdecydowanie różniły się wnętrzem. Jeden z nich w luksusowej wersji przeznaczony jest na rynek czarterowy, a drugi służy do przeprowadzania lotniczych testów.

Samolot skonfigurowany w wersji VIP (N757AG - poniżej) jest obsługiwany przez firmę czarterową US Funair. Jego wnętrze, które w 2012 r. zostało zmodernizowane przez Jet Aviation Basel, obejmuje luksusową część wypoczynkową w przedniej kabinie, duży apartament wyposażony w podwójne łóżko, łazienkę i prysznic, a także dodatkowo apartamenty i miejsca pasażerskie z tyłu samolotu. Statek powietrzny może pomieścić do 39 pasażerów i oferuje 21 miejsc do spania.


Drugi samolot (N757HW - poniżej) jest wykorzystywany przez firmę Honeywell jako "latające laboratorium naukowe" dla rozwoju nowoczesnych technologii. Po zakończeniu w 2005 r. służby w liniach lotniczych, konstrukcja ta spędziła kilka lat w Honeywell na modyfikacjach przystosowujących ją do lotów testowych. Wnętrze samolotu wyposażone jest w stacje badawcze, które umożliwiają inżynierom obsługę i monitorowanie systemów w czasie prób. Jednym z najbardziej oczywistych modyfikacji jest montaż dodatkowego pylonu na prawej stronie kadłuba umożliwiającego przeprowadzania testów w locie.


Największym testowanym na B757 silnikiem był model HTF7000, który napędza wiele średniej wielkości odrzutowców biznesowych.


Więcej informacji na temat MEBAA dostępnych jest tutaj (link)

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus