Gulfstream kończy produkcję odrzutowca G200

Gulfstream G200

Firma Gulfstream poinformowała, iż w zakładach w Dallas kończy się obecnie montaż ostatniego egzemplarza (nr 250) średniej wielkości odrzutowca biznesowego G200. W niedługim czasie linia montażowa fabryki zostanie przystosowana do mającego wkrótce otrzymać certyfikat FAA modelu G280. Nowa konstrukcja będzie dostępna na rynku w pierwszym kwartale 2012 r.

Modele G150, G200 oraz obecnie G280 są produkowane przez firmę Israeli Aerospace Industries (IAI) z Tel Awiwu i transportowane do USA w stanie surowym. Dopiero w amerykańskich zakładach spółki sa prowadzone prace wykończeniowe wnętrz i malowanie kadłuba. IAI, która jest spółką zależną Galaxy Aerospace, rozpoczęła budowę modelu G200 w 1998 r. Gulfstream, który w 2001 r. wykupił Galaxy Aerospace, nazwał konstrukcję pierwszą super-średniej wielkości maszyną na rynku.

Firma może jednak stracić trochę marketingowo w wyniku zawirować ze zmianą nazwy modeli odrzutowca. G280 wcześniej został nazywany G250, jednak wykonując ukłon w stronę ogromnego potencjału przyszłej sprzedaży tego odrzutowca na rynku chińskim, w lipcu br. firma zmieniła nazwę samolotu na G280. Według Wikipedii, liczba 250 może być w Chinach uznana, jako „niepomyślny” numer, jednak eksperci nie chcieli potwierdzić tej interpretacji, bo jak argumentowali, starożytne języki przesiąknięte są „wieloma teoriami, opowieściami i legendami”. Reporter Molly McMillin z Wichita Eagle zauważył natomiast, że liczby 2 i 8 są przez Chińczyków uważane za szczęśliwe.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus