Firma Evektor zwiększa liczbę lotów testowych EV-55

Evektor Ev-55M

Czeska firma Evektor poinformowała, iż dwusilnikowy turbośmigłowy samolot EV-55 wykonał już 55 lotów testowych, w czasie których spędził w powietrzu ponad 40 godzin. Pierwszy lot tej dziewięcio miejscowej maszyny odbył się w czerwcu ubiegłego roku.

"Jesteśmy intensywnie zaangażowani w rozwój programu lotów testowych i bardzo zadowoleni z wyników, które zanotowaliśmy do dnia dzisiejszego", powiedział przedstawiciel spółki. "Obecnie koncentrujemy się na scharakteryzowaniu właściwości lotnych konstrukcji, w tym jej zachowania się podczas przeciągnięcia”, dodał. W marcu br., firma posiadająca siedzibę główną w Kunovicach, podjęła decyzję o wyposażeniu kokpitu trzeciego prototypu w zintegrowany panel CMC SmartDeck. Maszyna, wyposażona w jednostki Pratt & Whitney PT-6, zjedzie z linii produkcyjnej w 2013 r. Pełna europejska certyfikacja EV-55 ma się zakończyć do 2015 r.

Przedstawiciel spółki twierdzi, iż największą zaletą EV-55 jest jej możliwość operowania z lotnisk lub lądowisk o długości drogi startowej zaledwie 420 m (1380 stóp), nawet przy wyższych temperaturach i wysokości elewacji lotniska. Dodatkowo, EV-55 posiada pojemną przestrzeń bagażową 12.7m³ (450ft³), a także optymalną prędkość maksymalną 220 kt (410 kmh).

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus