Falcon 8X zatwierdzony do operowania z London City

Falcon 8 X na lotnisku City w Londynie

Firma Dassault Falcon poinformowała, iż odrzutowiec biznesowy 8X uzyskał zatwierdzenie na wykonywanie lotów z lotniska EGLC w Londynie. Port lotniczy London City położony jest w odległości 10 km na wschód od centrum miasta i posiada pas startowy (10/28) o długości 1508 m.

Londyn City, ze względu na swoją lokalizację w pobliżu dzielnicy finansowej i mieszkaniowych stolicy Wielkiej Brytanii, ma bardzo stromą ścieżkę podejścia i restrykcyjne normy hałasowe. Dyrektor naczelny Dassault, Eric Trappier twierdzi, że zdolność operowania z londyńskiego City oraz innych bardziej wymagających lotnisk, takich jak Lugano-Agno czy Sion w Szwajcarii, daje klientom spółki elastyczność i znaczne korzyści operacyjne.

Będące w produkcji modele 7X, 2000S/LXS oraz 900LX również posiadają zatwierdzenie do wykonywania operacji z London City, podobnie jak wcześniejsze wersje serii 900 i 2000. Jednak 8X, który wszedł do służby w październiku 2016 roku, jest jedynym należącym do rodziny Falcon, który może bez międzylądowania wykonać lot z Londynu do Hong Kongu lub Los Angeles.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus