Coraz bliżej prezentacji Dassault Falcon 5X

Dassault Falcon 5X

Koncern Dassault przygotowuje się do uroczystej prezentacji odrzutowca biznesowego Falcon 5X, która ma mieć miejsce 2 czerwca w zakładzie Bordeaux-Merignac. Producent informuje, iż ten zupełnie nowy projekt wielkokabinowego biznes jeta dalekiego zasięgu ma wykonać pierwszy lot w drugiej połowie tego roku.

Według zakładanej specyfikacji technicznej, dwusilnikowy 5X może wykonywać loty o długości do 9630 km z prędkością maksymalną 685 km/h, a jego maksymalna masa do startu to 31,6 tony. Kadłub samolotu posiada średnicę 2,7 m, a kabina wysokość 1.98 m, co sprawia, iż jest to największy samolot z rodziny sześciu odrzutowców biznesowych Dassault. Jego kabina jest też najszersza w swojej klasie.

Samolot napędzany jest francuskimi silnikami Silvercrest SNECMA, a na jego wyposażeniu znajduje się system fly-by-wire, EASy cocpit oraz wyświetlacz przezierny. Po raz pierwszy informacja o rozwoju projektu 5X została upubliczniona w październiku 2013 r. Biznes jet ma zostać certyfikowany w 2016 r. i wprowadzony do sprzedaży rok później. Jego cena została skalkulowana na poziomie 45 mln dolarów.

Model 5X jest rozwijany równolegle z ultra dalekiego zasięgu modelem 8X. Drugi z trzech testowych egzemplarzy tego samolotu rozpoczął w ostatnim czasie próby w powietrzu i według firmy, ten posiadający zasięg prawie 12 tys. km trzysilnikowy odrzutowiec ma zostać certyfikowany i wprowadzony na rynek już w przyszłym roku.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.dassaultfalcon.pl

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus