Bezzałogowy DA42 w barwach szwajcarskich sił powietrznych

DA42 Optionally Piloted Vehicle

Firma Aurora Flight Sciences z Manassas, w stanie Wirginia, poinformowała o podpisaniu porozumienia ze szwajcarskimi siłami powietrznymi w kwestii sprzedaży samolotu Centaur, który należy do kategorii opcjonalnie pilotowanych statków powietrznych (OPV) i może być sterowany zdalnie lub przez pilota na pokładzie. Maszyna pierwotnie została zaprojektowana do lotów ponad terenami polarnymi.

Samolot jest zmodyfikowaną wersją Diamonda DA42 i będzie wykorzystywany do testowania technologii integracji bezzałogowych statków powietrznych (UAV) z cywilną przestrzenią powietrzną. Dostawa ma nastąpić w listopadzie 2012 roku. "Pierwszy klient jest zwykle najtrudniejszy do zdobycia i dlatego jest to dla nas wielka chwila", powiedział prezes spółki Aurora, John Langford. "Szwajcarzy są charakterystycznym złotym standardem dla świata we wszystkim co robią", dodał.

Szwajcarski rząd rozstrzygnął przetarg w sierpniu ubiegłego roku. O zwycięstwo w nim walczyło kilku oferentów. "Naszym celem jest dobre przygotowanie samolotu dla kontrahenta, a on ma znaleźć dla niego właściwe zastosowania. Z pewnością musimy zwiększyć sprzedaż tej konstrukcji, tak żeby przekroczyć próg rentowności. Jesteśmy do tej kwestii jednak optymistycznie nastawieni i przewidujemy, że znajdziemy nabywców na kilkadziesiąt maszyn tego typu”, wyjaśniał.

Cywilne lotnictwo stosunkowo powoli wdraża technologię UAV, w przeciwieństwie do sił zbrojnych z całego świata, które z entuzjazmem angażują się w użytkowanie od bardzo małych do bardzo dużych UAV. W ostatnim czasie DA42, na bazie którego powstaje Centaur, został przewieziony do zakładu Aurora w Manassas, gdzie zostaną zainstalowane systemy potrzebne do zdalnego pilotażu. Jakiekolwiek inne dodatkowe wyposażenie ma zostać już zainstalowane w Szwajcarii.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus