Przejdź do treści
Źródło artykułu

Coraz bliżej pierwszego lotu odrzutowca Flaris Lar 1

Najmniejszy na świecie samolot FLARIS LAR 1, który powstał w polskiej firmie, wzbije się po raz pierwszy w powietrze już za kilka tygodni! Pierwszym pilotem, który zasiądzie za jego sterami, będzie pułkownik Henryk Szkudlarz. Flaris wystartuje z lotniska w Bydgoszczy, gdzie obecnie przechodzi testy naziemne.

W Podgórzynie koło Jeleniej Góry powstał najmniejszy na świecie, kilkuosobowy  samolot odrzutowy o bardzo lekkiej, kompozytowej konstrukcji  w kształcie kropli. Nazywa się FLARIS LAR 1 i będzie mógł startować oraz lądować nawet na bardzo małych lotniskach trawiastych. Odrzutowiec został zaprojektowany do celów cywilnych, ale jego osiągi sprawiają, że maszyna może znaleźć  liczne zastosowania wojskowe.  Między innymi jako samolot kurierski  dla kadry dowódczej, prowadzenia łączności i rozpoznania czy też  szkolenia podstawowego i zaawansowanego  w zakresie najnowszej nawigacji lotniczej. W planach jest także budowa  wersji bezzałogowej  samolotu LAR 1 Bis dla potrzeb rozpoznania. Osiągi samolotu  umożliwią wykorzystanie  go w kategorii HALE.

Obecnie trwają testy naziemne odrzutowca – kołowania i rozbiegi. Ale już za kilka tygodni producent Flarisa firma METAL-MASTER planuje oblot samolotu. – Wielu sympatyków naszego samolotu pyta o możliwość obserwacji jego pierwszego lotu.

Przewidujemy jednak pokaz Flarisa w powietrzu dopiero po pierwszej serii lotów testowych – zapowiada Rafał Ładziński, pomysłodawca i producent odrzutowca. – Dziękujemy jednocześnie za wszystkie słowa wsparcia, jakie licznie otrzymujemy. To również dzięki naszym fanom, po sześciu latach wytężonej pracy, Flaris wzbije się w powietrze – dodaje dyrektor projektu Flaris, Rafał Ładziński.
¬****************************************
FLARIS LAR 1 to jednosilnikowy samolot odrzutowy o kompozytowej konstrukcji. Tworzy nową kategorię małych odrzutowców dyspozycyjnych, idealnych o szybkiego przemieszczania się w dowolnym celu. Łączy przeciwstawne cechy: łatwość pilotażu właściwą samolotom ultralekkim z osiągami odrzutowca: prędkością i zasięgiem. Nowatorskie w skali światowej rozwiązania zastosowane w konstrukcji samolotu chronione są 8 patentami uzyskanymi przez firmę Metal-Master, która jest producentem innowacyjnego samolotu. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

Nasze strony