Finnair redukuje zużycie paliwa i emisję CO2 dzięki lżejszym kontenerom cargo

FINNAIR

Finnair wybrał Nordisk Aviation Products jako dostawcę lekkich kontenerów na cargo i bagaże do swoich szerokokadłubowych samolotów. Dzięki temu zmniejszy się zużycie paliwa oraz znacznie zredukuje się emisja CO2. Zmiana jest częścią programu „weight watchers” („strażnicy wagi”) wdrożonego przez Finnair w celu wprowadzenia lepszej gospodarki paliwowej oraz by sprostać wymogom emisji zanieczyszczeń poprzez zmniejszenie wagi samolotów. Im lżejszy jest samolot, tym mniej zużywa paliwa.

Kontenery Nordisk UltraLite AKE, używane do transportu towarów i bagaży, ważą 55 kilogramów czyli około 25 kilogramów mniej niż obecnie używane przez Finnair. Nowe kontenery pozwolą zaoszczędzić około 800000 kilogramów paliwa i zmniejszą wydzielanie CO2 o około 2,5 miliona kilogramów rocznie. Lekkie kontenery o wysokiej wytrzymałości robione są przy użyciu tych samych materiałów, które można znaleźć w kamizelkach kuloodpornych i drzwiach do kokpitu.

Finnair spodziewa się otrzymać nowe kontenery na koniec tego roku. „Partnerstwo z Nordisk pomaga nam osiągać wyznaczone targety dotyczące zużycia paliwa oraz ochrony środowiska, a równocześnie zapewnia wydajność operacji transportowych na ziemi, kluczowych dla ruchu lotniczego”, mówi Ville Iho, dyrektor operacyjny Finnair.

„Mamy przyjemność wpierać Finnair przez wiele lat i cieszymy się, że mamy szansę by wesprzeć ich w redukcji zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń”, mówi Peter Grau, wiceprezes działu sprzedaży Nordisk w Europie, Środkowym Wschodzie i Afryce.

Finnair planuje zredukowanie emisji CO2 na pasażera o 24 procent przez okres od roku 2009 do 2017.

O Nordisk Aviation Products
Nordisk, oddział AAR (Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych: AIR), jest dostawcą sprzętu dostawczego dla światowego sektora lotniczego. Ma siedzibę w Norwegii i placówki w Europie, Azji oraz Stanach Zjednoczonych, a z jego usług korzystają niemal wszystkie linie lotnicze mające w swojej flocie samoloty szerokokadłubowe. Dzięki ich kontenerom duże ilości towarów i bagaży transportowane są bezpiecznie. Nordisk został przejęty przez AAR w grudniu 2011 roku.
 

Źródło: Finnair
comments powered by Disqus