Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zmarł Arkadiusz "Pingwin" Wantoła (data pogrzebu)

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. Dzisiaj, w dniu 2 lutego 2021 r., po krótkiej chorobie, odszedł Arkadiusz „Pingwin" Wantoła – legenda polskiego spadochroniarstwa. Honorowy członek Aeroklubu Warszawskiego.

Arkadiusz "Pingwin" Wantoła od 1978 r. do 2019 r., czyli przez ostatnie 42 lata, był Szefem Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Warszawskiego. Autor wielu regulacji i procedur dotyczących skoków spadochronowych w Polsce. Instruktor spadochronowy INS, INS S/L. Senior egzaminator LKE w zakresie PJ (B,C,D), INS. Był też skoczkiem doświadczalnym.

Zdobył brązowy medal podczas XVII Spadochronowych Mistrzostw Polski FS-4 (Chrcynno 2013 rok) oraz srebrny medal podczas XVIII Spadochronowych Mistrzostwach Polski FS-4 (Włocławek 2014 rok).

Arkadiusz "Pingwin" Wantoła skakał nieprzerwanie od 1972 roku. Wykonał ponad 6500 skoków.

Jego odejście to niepowetowana strata dla polskiego spadochroniarstwa.

Pożegnanie Arkadiusza „Pingwin" Wantoły odbędzie się w piątek, 12 lutego 2021 r. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 w domu pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Złożenie urny w grobie rodzinnym odbędzie się na Cmentarzu Wawrzyszewskim.


Arkadiusz "Pingwin" Wantoła był nie tylko legendą polskiego spadochroniarstwa, był przede wszystkim wspaniałym i niezwykle barwnym człowiekiem. Zawsze pełen wigoru, dobrej energii, zawsze uśmiechnięty, ale i nie szczędzący mocniejszego słowa, kiedy było ono potrzebne. Konkretny, zorganizowany, zdyscyplinowany, ale i dusza towarzystwa, zawsze serdeczny, otwarty na innych, chętny służyć radą i wsparciem.

Swoją przygodę ze spadochroniarstwem Arek rozpoczął w 1972 roku pod okiem instruktora Andrzeja Domańskiego. W latach 1975–1977 służył w 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej, a jednocześnie był zawodnikiem WKS „Wawel” z Krakowa. Po skończeniu służby wojskowej został etatowym instruktorem spadochronowym w Aeroklubie Warszawskim, od 1978 do 2019 roku był w nim szefem Sekcji Spadochronowej.

W latach 1986–1994 pracował też jako skoczek doświadczalny i kierownik Działu Prób w Locie i Kontroli Jakości w legionowskich ZSTiT Aviotex. Uczestniczył w tworzeniu spadochronu L-1 Feniks (pierwszego polskiego spadochronu wyczynowego w układzie „plecy-plecy”) i szkolnego spadochronu L-2 Kadet.

Był kamerzystą formacji strefowych FS4. W tej roli zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy FS-4 (Teuge – Holandia, 2015). Na Spadochronowych Mistrzostwach Polski w roku 2013 zdobył brązowy, a w 2014 – srebrny medal, był posiadaczem Złotej Odznaki Spadochronowej z trzema diamentami oraz tytułów Mistrza Sportu i Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego.

Jako międzynarodowy sędzia spadochronowy FAI sędziował Mistrzostwa Świata w Bekescsabie (Węgry), Vrsarze (Chorwacja), Thalgau (Austria) i Ise-Shimie (Japonia), a także Mistrzostwa Europy w Efezie (Turcja). Wielokrotnie sędziował w Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Wojska Polskiego i Mistrzostwach Polski Związku Polskich Spadochroniarzy. Przez dwie kadencje, w latach 1998–2002 i 2002–2006 pełnił rolę przewodniczącego Komisji Spadochronowej Aeroklubu Polskiego.

Miał na koncie ponad 6500 skoków. Planował setki kolejnych… Od dziś będzie je wykonywał już gdzieś tam, wysoko, w wiecznie błękitnym niebie… Jesteśmy o tym przekonani!
(Źródło noty: Aeroklub Warszawski)

Blue Sky!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony