ESA wysłała na orbitę satelity Meteosat i Copernicus Sentinel-4
Europejska Agencja Kosmiczna donosi o wyniesieniu satelity Meteosat trzeciej generacji oraz pierwszego satelity Copernicus Sentinel-4. Instrumenty będą dostarczały bezprecedensowych danych na temat naszej planety – podkreślają eksperci.
Jak poinformowała na swojej stronei internetowej ESA, na pokładzie rakiety Falcon 9 wyniesiono dwa nowe europejskie satelity - MTG-S1 oraz Copernicus Sentinel-4.
MTG-S1 (Meteosat Third Generation) ma dostarczać nowego typu informacji o trójwymiarowej strukturze atmosfery, które m.in. pozwolą na przewidywanie zachowania szybko zmieniających się burz. To drugi satelita na orbicie z serii MTG.
Instrument ma m.in. przesyłać szczegółowe dane na temat temperatury i wilgotności na różnych wysokościach nad Europą, a także na temat aerozoli, ozonu, dwutlenku azotu i dwutlenku siarki nad Europą i Afryką.
Z kolei Sentinel-4, jak podkreślają eksperci Agencji, będzie pierwszym europejskim satelitą, który będzie analizował jakość europejskiego powietrza z orbity geostacjonarnej.
Informacje na temat zanieczyszczeń mają być aktualizowane co 60 minut.
Jak zwrócił uwagę Phil Evans główny dyrektor Eumetsat - MTG-S1, w połączeniu z danymi z satelitów obrazujących MTG po raz pierwszy umożliwi to obserwację z kosmosu pełnego cyklu życia burz konwekcyjnych.
„To ogromne wsparcie dla narodowych służb meteorologicznych w realizacji ich kluczowych zadań – ratujących życie, ograniczających zakłócenia i wzmacniających naszą odporność” – podkreślił.
Christoph Kautz, dyr. Space Policy, Satellite Navigation and Earth Observation w Komisji Europejskiej zaznaczył z kolei, że dane z misji Sentinel-4 będą nieocenione dla Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), która, jak podkreślił, już teraz w znacznym stopniu przyczynia się m.in. do ochrony zdrowia publicznego i monitorowania stanu środowiska.
„Te dwie przełomowe misje mają zmienić sposób, w jaki prognozujemy zarówno ekstremalne zjawiska pogodowe, jak i jakość powietrza nad Europą. To dzięki wyjątkowej pracy naszych zespołów prowadzonej razem z Eumetsat, Komisją Europejską oraz dziesiątkami europejskich partnerów przemysłowych możemy teraz z nadzieją patrzeć na bardziej precyzyjne i terminowe przewidywanie burz i zanieczyszczenia powietrza” - Simonetta Cheli, dyr. Earth Observation Programmes w ESA.
Marek Matacz (PAP)



Komentarze